Kolektory słoneczne 

Znaleziono 0 produktów
Brak produktów w wybranej kategorii

Kolektory słoneczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów. Wiele osób wciąż jednak zastanawia się, czy instalacja systemu solarnego to faktycznie inwestycja pozwalająca ograniczyć koszty eksploatacji, czy też po prostu luksusowe wyposażenie dla osób, które pragną zadbać o środowisko naturalne. W naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne nie będą nigdy jedynym źródłem ciepła dla instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania, ale ich zastosowanie zdecydowanie przyniesie sporo korzyści.

Ile energii pozwala zaoszczędzić kolektor słoneczny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż bardzo wiele zależy od rozmiarów i typu samej instalacji. Jednak dobrze dobrane kolektory słoneczne w najcieplejsze miesiące roku mogą zapewnić nawet 80-90% energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Warto pamiętać, że kolektory nawet w chłodniejszym okresie stanowią wsparcie dla systemów ciepłowniczych. Do ogrzania wody w zbiornikach o kilka stopni wystarczą dwie godziny słońca w ciągu dnia. Te kilka stopni więcej to zaś duża oszczędność na energii elektrycznej lub paliwie w przypadku kotłów dwufunkcyjnych. Dobrze dobrany kolektor słoneczny zwraca się już po kilku latach i naprawdę warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Oczywiście walory ekologiczne też mają duże znaczenie i osoby pragnące ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne powinny w pierwszej kolejności rozważyć wykorzystanie energii słonecznej w codziennej eksploatacji domu.

Kolektory słoneczne – jakie wybrać?

Systemy solarne można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pod względem konstrukcji rozróżniamy kolektory płaskie i rurowe. Czym różnią się poza samą budową?

Najpopularniejsze obecnie są kolektory płaskie, w których znajduje się wykonany ze stali, miedzi, aluminium lub specjalnych tworzyw sztucznych absorber energii słonecznej. Jest on połączony z miedzianymi rurkami, w których przepływa czynnik roboczy (woda lub roztwór glikolu). Zewnętrzna część jest przykryta przejrzystą taflą ze szkła hartowanego, wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego lub teflonu, która ma kilka zadań. Oprócz ochrony konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi i opadami, szyba zatrzymuje ciepło wewnątrz kolektora, pozwalając ograniczyć straty energii. Kolektory płaskie są popularne głównie ze względu na ich stosunkowo niską cenę. Pod względem efektywności energetycznej i zdolności do utrzymania ciepła wypadają nieco słabiej od kolektorów rurowych.

Systemy rurowe wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone, dzięki czemu działają także w dni, gdy słońce ukrywa się za cienką warstewką chmur. Rurowy kolektor słoneczny jest zbudowany z kilku lub kilkunastu szklanych tub, w których została wytworzona próżnia. Pozwala to bardzo mocno ograniczyć straty ciepła do otoczenia. W każdej rurze znajduje się absorber z rurką, w której płynie czynnik roboczy. Aktualnie stosuje się też zaawansowane technicznie kolektory słoneczne z rurkami cieplnymi, gdzie czynnik paruje i unosi się w tubie, oddając ciepło do specjalnego wymiennika umieszczonego w górnej części urządzenia. Są to zdecydowanie najbardziej wydajne, ale jednocześnie najdroższe urządzenia tego typu.

Kolektor słoneczny – wymiary użytkowe

Dla zachowania odpowiedniej efektywności i komfortu użytkowania, trzeba pamiętać także o tym, że wydajność systemu słonecznego w dużej mierze jest zależna również od powierzchni kolektorów zainstalowanych w domu. Przy zakupie kolektorów płaskich przyjmujemy, że do przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzeba ok. 1-1,5 metra kwadratowego powierzchni kolektora na osobę. Kolektory rurowe są wydajniejsze i w ich przypadku wystarczy ok. 0,6-0,8 metra kwadratowego na mieszkańca. Jeżeli system ma wspomagać instalację centralnego ogrzewania, stosunek ten wynosi ok. 0,3-0,5 metra kwadratowego powierzchni kolektora na metr kwadratowy budynku.

Czy kolektor słoneczny trzeba montować na dachu?

Montaż dachowy jest najpopularniejszy z racji tego, że w takim miejscu najłatwiej uzyskać prawidłową nastawę kolektora (który powinien być ustawiony na południe, z ewentualnym drobnym odchyleniem w kierunku wschodnim lub zachodnim). Jeżeli jednak konstrukcja dachu lub względy estetyczne nie pozwalają umieścić systemu solarnego na dachu, można także rozważyć instalację na południowej ścianie budynku lub na stelażu naziemnym.