Oświetlenie 

Znaleziono 0 produktów
Brak produktów w wybranej kategorii

Oświetlenie jest niezbędne do wygodnego i bezpiecznego korzystania z łazienki. Jednakże szczególna specyfika tego pomieszczenia sprawia, że zadbać trzeba w nim o wiele detali, pamiętając o odpowiednim rozmieszczeniu lamp, zadbaniu o odpowiednią temperaturę światła i unikaniu odbić refleksów świetlnych w umieszczonych na ścianach lustrach. Oświetlenie łazienkowe powinno emitować światło rozproszone o temperaturze barwowej zbliżonej do naturalnego światła słonecznego. Pozwoli to uniknąć przekłamań kolorów i cieszyć się idealnie wykonanym makijażem.

Oświetlenie łazienkowe – jakie wybrać?

Walory estetyczne muszą iść w parze z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Do pomieszczenia, w którym panują warunki podniesionej wilgotności najlepiej wybierać oświetlenie łazienkowe z oprawami wykonanymi w normie IP44 lub IPX4D, które chronią przed skraplaniem się kropelek wody wewnątrz obudowy lub klosza. Chroni to instalację przed zwarciami i uszkodzeniami. Dobrym pomysłem jest zakupienie do łazienki opraw niskonapięciowych, które zabezpieczą przed ewentualnym porażeniem. Przy projektowaniu pomieszczenia dobrze jest też zadbać o to, aby oprawy umieszczone były co najmniej pół metra od miejsc, w których narażone mogą być na bezpośrednie zachlapanie wodą.

Zdecydowanie nie warto stosować w tym pomieszczeniu lamp podłączanych do kontaktu – jest to mało bezpieczne i niewygodne. Gniazdko lepiej pozostawić wolne i gotowe do podłączenia suszarki lub lokówki. Oświetlenie łazienkowe pełni zwykle rolę praktyczną, ale nie oznacza to, że trzeba rezygnować z lamp typowo dekoracyjnych. W luksusowych salonach kąpielowych lub przy ogromnej wannie, odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli zrelaksować się lub wprowadzić romantyczną atmosferę. Zamiast specjalnego światła dekoracyjnego, można także zastosować oświetlenie łazienkowe ze ściemniaczem, który pozwoli zmniejszyć natężenie światła i da odpocząć zmęczonym po całym dniu oczom.

Wybór kształtu i stylu lamp zależny jest już od gustu użytkowników i aranżacji samej łazienki. W sprzedaży można znaleźć zarówno lampy klasyczne, jak i oświetlenie stylizowane na antyczne kinkiety.

Lampy łazienkowe sufitowe czy ścienne?

Najczęściej spotykanymi w łazienkach lampami są plafony i kinkiety. Czy jednak lepiej decydować się na łazienkowe lampy sufitowe czy ścienne? Najlepiej nie rezygnować, ani z jednych, ani z drugich. W każdej łazience powinno znaleźć się bowiem oświetlenie główne oraz funkcyjne. W pierwszej roli najlepiej sprawdzają się łazienkowe lampy sufitowe, podczas gdy do doświetlania ważnych rejonów pomieszczenia najlepiej wykorzystać oświetlenie boczne w postaci kinkietów. Ilość i rodzaj punktów świetlnych trzeba dobrać do powierzchni łazienki. Zasada jest taka, że w tym pomieszczeniu należy stosować oświetlenie, które będzie równomiernie oświetlało wszystkie powierzchnie, bez zbędnych cieni i kontrastów. Jaka moc żarówek będzie odpowiednia? Przyjmuje się, że do oświetlenia pomieszczenia o powierzchni 6 metrów kwadratowych potrzebna jest oświetlenie o mocy 75 Watt. Dodatkowe lampy boczne przydadzą się w okolicy wanny przy kabinie prysznicowej oraz wokół lustra.

Lampy nad lustro

Szczególnie ważnym punktem łazienki jest umieszczone nad umywalką lustro. To właśnie tu szczególną uwagę przywiązuje się do prawidłowego oświetlenia funkcyjnego. Dodatkowe lampy nad lustro i boczne punkty świetlne powinny być ustawione w taki sposób, aby maksymalnie niwelować cienie wywołane przez oświetlenie górne i zapewniać bezpieczeństwo. Umieszczenie wokół lustra silnie nagrzewających się żarówek nie jest zbyt dobrym pomysłem. Najlepiej stosować kilka mniejszych punktów świetlnych lub zainstalować w tym miejscu diody LED. Lampy nad lustro powinny dawać światło rozproszone, które nie będzie generować oślepiających refleksów w tafli zwierciadła. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia z mlecznymi kloszami lub nowoczesnych paneli OLED. Diody tego typu są o tyle ciekawe, że dają bardzo miękkie światło i nie powodują powstawania głębokich cieni. Jest to doskonałe rozwiązanie w pobliżu lustra, gdyż tego typu oświetlenie łazienkowe daje możliwość bardzo precyzyjnego wykonywania makijażu.