Węże ogrodowe 

Znaleziono 0 produktów
Brak produktów w wybranej kategorii

Praca w ogrodzie wymaga zaopatrzenia się we właściwy sprzęt. Oprócz wszelkich narzędzi, bardzo ważnym elementem wyposażenia jest wąż ogrodowy, z pomocą którego dostarczymy wodę w wybrane miejsce. Klasyczny „szlauch” ma tez wiele innych zastosowań i posiadając przydomowy ogródek nie sposób pominąć go na liście niezbędnych zakupów.

Węże ogrodowe – niezbędne wyposażenie domu

Zastosowań dla węża ogrodowego jest bardzo wiele. Podlewanie roślin to tylko jedno z nich. Do czego zatem przydają się jeszcze węże ogrodowe? Skorzystają z niego z pewnością właściciele aut – samodzielne mycie samochodu pozwoli oszczędzić na drogich usługach profesjonalnych myjni. Z pomocą węża można także uprzątnąć z pyłu i piasku taras oraz podjazd, napełnić dziecięcy basenik lub wykąpać psa. Co jednak brać pod uwagę przy zakupie węża i jakimi parametrami kierować się przy wyborze?

Na co zwracać uwagę kupując wąż ogrodowy?

Najbardziej istotna z punktu widzenia funkcjonalności jest oczywiście długość węża. Przyjmuje się, że wąż ogrodowy powinien sięgać od punktu poboru wody do najbardziej oddalonego od niego zakątka ogrodu. Oczywiście warto dodać do tej wartości minimum 2 metry, gdyż na każdym terenie przydomowym spotkać można jakieś przeszkody w postaci ławek, skalniaków czy drzewek. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup kilku węży, które połączymy z pomocą specjalnych złączek – pozwoli to dopasować długość przewodu do konkretnych potrzeb.

Nie wolno zapominać także o średnicy węża. Najbardziej rozpowszechnione są dwa rozmiary: ¾ i ½ cala (czyli odpowiednio 19 i 12,5 mm). Dlaczego średnice podaje się w calach? Jest to pozostałość po dawniej stosowanych przy produkcji instalacji wodociągowych miar anglosaskich. Miary te stosuje się w hydraulice powszechnie i zmiana sposobu zapisu wprowadzałaby wiele zamieszania. Jeden cal to 2,54 cm, ale żmudne obliczenia nie będą potrzebne, gdyż zarówno średnice węży, jak i przyłączy wodnych podaje się w tych samych jednostkach. Wystarczy zatem zdecydować i zapamiętać, że potrzebny jest nam wąż o rozmiarze ½ lub ¾ cala.

Średnica ważna jest z dwóch powodów. Po pierwsze większy przewód pozwala zapewnić sobie większy przepływ wody, co jest szczególnie ważne w dużych ogrodach. Po drugie chodzi o dopasowanie złączki do średnicy posiadanego kranu. Jednak obecnie w sprzedaży znajduje się wiele różnych przejściówek, wiec w razie potrzeby poradzić sobie można z tym problemem, dokupując dodatkowe akcesoria.

Węże ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różną ilość warstw. Jest to istotne z punktu widzenia trwałości produktu. Wąż ogrodowy jest najczęściej traktowany niezbyt delikatnie i używa się go na zewnątrz, gdzie jest narażony na trudne warunki – palące słońce, kurz i ciągła wilgoć. Zasada jest tutaj prosta – im wyższa jakość zastosowanego materiału i większa ilość warstw, tym lepsza trwałość konstrukcji. Owocować może to jednak także większą masą węża, co utrudni jego rozwijanie i transport. Najbardziej wytrzymałe modele posiadają oplot spiralny.