Bateria kuchenna – jaką wybrać?

14/12
2022
Bateria kuchenna to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Odpowiednio dobrana stanowi duże udogodnienie w codziennych pracach kuchennych. To nie tylko kwestia wyglądu, ale również, a może przede wszystkim funkcjonalności. Jak wybrać właściwą baterię kuchenną do swojej kuchni ? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając baterię kuchenną?

Bateria kuchenna powinna być dopasowana nie tylko pod względem wyglądu, ale równie ważne są kwestie techniczne. Przede wszystkim musi być odpowiednio dopasowana do zlewozmywaka, nie tylko ze względu na wielkość otworu montażowego, ale również na wymiary zlewu. Bateria powinna być na tyle wysoka, aby swobodnie umyć pod nią duży garnek. Kolejną kwestią jest umiejscowienie instalacji wodno-kanalizacyjnej, aby uniknąć kosztownych i czasochłonnych przeróbek, jeśli rury znajdują się poniżej linii zlewu, najlepszym wyborem będzie bateria stojąca, przy rurach znajdujących się wyżej od zlewozmywaka można zamontować baterie ścienne.


Niezaprzeczalnie najważniejszym aspektem przy zakupie baterii jest jej jakość, im wyższa, tym dłużej możemy cieszyć się komfortowym użytkowaniem naszej baterii. A jak wiadomo kran w kuchni to jeden z najczęściej używanych elementów jej wyposażenia.

bateria kuchenna w kształcie litery f

Rodzaje baterii kuchennych

W ofercie producentów baterii kuchennych możemy wybierać spośród różnorodnych modeli i funkcji. Warto przyjrzeć się, jaki mamy wybór przed podjęciem ostatecznej decyzji. Baterie kuchenne dzielimy podobnie jak baterie łazienkowe, głównie ze względu na sposób montażu na:

Jedne z najpopularniejszych baterii spotykanych w kuchni. Klasyczne i uniwersalne montowane w blacie lub bezpośrednio na zlewozmywaku. W tej kategorii znaleźć można najwięcej produktów wyposażonych w dodatkowe funkcje takie jak wyciągana lub elastyczna wylewka, opcja filtrowania wody, możliwość podłączenia zmywarki. Wśród nich znajdziemy również baterie podokienne, które idealnie sprawdzą się, kiedy zlewozmywak znajduje się bezpośrednio pod oknem. Taką podokienną baterię w bardzo łatwy sposób można złożyć lub obniżyć, dzięki czemu nie ma problemu z otwieraniem okna na oścież.
Baterie kuchenne stojące pasują do każdego stylu wnętrza, w ofercie znajduje się szeroki wybór kolorów i kształtów co na pewno ułatwi ich dopasowanie.

Mimo że coraz mniej popularne baterie ścienne wciąż cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Dzięki ściennemu montażowi zyskujemy przestrzeń na i dookoła zlewozmywaka, jednak sama bateria ścienna jest dość masywna, wymaga więc odpowiedniej ilości miejsca. Taka bateria montowana jest bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej znajdującej się w ścianie.

Nowoczesne i coraz bardziej popularne baterie kuchenne podtynkowe są bardzo dyskretne i minimalistyczne. Dzięki takiej instalacji ograniczamy widoczność baterii do minimum, zyskując dzięki temu więcej przestrzeni. Montaż baterii podtynkowej musi zostać zaplanowany już na etapie prac remontowych czy budowlanych, gdyż jej instalacja wymaga wykucia otworu w ścianie oraz montażu specjalnego zestawu podtynkowego.

 

Jaka wylewka w baterii kuchennej?

Wybierając odpowiedni kran do kuchni, zwróćmy uwagę na rodzaj wylewki. Wśród baterii kuchennych jeśli chodzi o tę kwestię mamy dość duży wybór:

  • wylewka nieruchoma
  • wylewka obrotowa
  • wylewka elastyczna
  • wyciągana wylewka
  • wylewka składana
  • wylewa w kształcie litery U
  • wylewka w kształcie litery F

      
Najlepsze i najbardziej komfortowe w użytkowaniu są baterie kuchenne z obrotową, wyciąganą lub elastyczną wylewką. Dzięki temu możemy dowolnie zmieniać jej położenie, a w przypadku wylewki elastycznej nawet jej wysokość. Codzienne prace kuchenne, zmywanie, mycie owoców czy warzyw, jak i napełnianie wysokich garnków nie będzie sprawiało żadnego problemu, nawet jeśli posiadamy mały i płytki zlewozmywak.


Wylewkę składaną znajdziemy w bateriach podokiennych. Taka wylewka sprawdzi się, jeśli montaż baterii wypada przy oknie. Otwarcie okna na oścież nie będzie stanowiło problemu, gdyż baterię można w łatwy sposób złożyć, bez odkręcania korpusu baterii.


Wylewki w kształcie litery F czy U to również bardzo popularny rodzaj, który świetnie sprawdza się przy niskich zlewozmywakach.

 

Oszczędzanie wody

Ekologia i oszczędzanie to bardzo ważny aspekt naszego codziennego życia, także w kuchni nie możemy o tym zapominać. Świadomość klientów, jak i producentów sprawiła, że w ofercie znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania technologiczne sprzyjające oszczędzaniu ilości zużywanej wody. Jednym z najprostszych rodzajów jest bateria wyposażona w perlator. Perlator to urządzenie przykręcane na końcu wylewki składające się z siteczka, które napowietrza przepływający przez nią strumień wody. Dzięki czemu zmniejszony strumień wody jest równie skuteczny i wystarczający np. przy myciu naczyń.


Równie ekonomiczne baterie kuchenne to te wyposażone w tryb eco. Są to baterie, w których zamontowano specjalny system pozwalający na zmniejszenie przepływu wody nawet do 5 litrów na minutę.
Innym równie ekologicznym rozwiązaniem jest bateria kuchenna z opcją filtrowania wody. Zainstalowane filtry nie zajmują dużo miejsca, mieszczą się z powodzeniem pod zlewem. Filtrowana woda prosto z kranu jest oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Decydując się na takie rozwiązanie, chronimy środowisko zużywając mniej plastikowych butelek, a także co najważniejsze mamy świeżą, zdrową wodę do picia czy przygotowywania posiłków zawsze pod ręką.

Autor: Magda Strzelecka
Mogą Cię zainteresować: