Grzejniki łazienkowe 

(1965 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

-
cm - cm
cm - cm
Wat - Wat
cm - cm

Kolor

Dostępność

Status

Dobór grzejnika do łazienki nie polega jedynie na znalezieniu modelu o oryginalnym kształcie czy kolorze. Podstawową kwestią są tutaj odpowiednia moc oraz funkcjonalność. Asortyment oferowanych obecnie grzejników jest bardzo szeroki i produkowane są one w przeróżnych formach i z użyciem różnych materiałów. Jest to o tyle ważne, że grzejnik łazienkowy oprócz roli praktycznej, musi być także dopasowany do aranżacji pomieszczenia.

Drabinkowy grzejnik łazienkowy – wygoda i estetyka

Aktualnie większość grzejników przeznaczonych do łazienek ma budowę drabinkową. Składają się one z pionowych kolektorów połączonych poziomymi profilami. Ich ogromną zaletą jest możliwość używania ich w roli suszarek na ręczniki lub bieliznę. Niekwestionowanym atutem jest też stosunkowo duża prostota montażu i bardzo elegancki wygląd. Łazienkowe grzejniki drabinkowe najczęściej wykonywane są z profili stalowych, aluminiowych oraz miedzianych. Przy zakupie warto upewnić się, czy konkretny model posiada wysokiej jakości zabezpieczenie antykorozyjne. Aktualnie stosuje się różnego rodzaju wykończenia – do najpopularniejszych należą powłoki lakierowane, metalizowane i chromowane. Warto jednak pamiętać, że drabinkowe grzejniki łazienkowe mogą różnić się wydajnością w zależności od rodzaju pokrycia. Szacunkowo, grzejniki chromowane dają o 40% ciepła mniej niż modele lakierowane. Najlepiej pod tym względem wypadają grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej, które generują nawet do 20% ciepła więcej od urządzeń lakierowanych.

Czy warto inwestować w grzejnik łazienkowy elektryczny?

Do zasilania grzejnika wykorzystać można gorącą wodę pochodzącą z instalacji C.O. lub prąd elektryczny. To drugie rozwiązanie jest wciąż rzadziej stosowane, ze względu na obawy użytkowników o koszty ogrzewania elektrycznego. I chociaż wydawać się może, że elektryczny grzejnik łazienkowy zużywać będzie ogromne ilości energii, to fakty mówi nam co innego. Nowoczesne grzałki sterowane elektronicznie są bardzo oszczędne. Dlaczego jednak warto wybrać elektryczny grzejnik łazienkowy? Jego ogromną zaletą jest możliwość bezproblemowego użytkowania poza sezonem grzewczym. Wiosną i jesienią zdarzają się chłodniejsze poranki i wieczory. Grzejnik tego typu umożliwi komfortowe skorzystanie z łazienki bez uruchamiania pieca C.O. Taki grzejnik służyć może także jako suszarka do ręczników nawet poza sezonem grzewczym, gdy kaloryfery w domach wielorodzinnych są zimne.

Grzejnik łazienkowy – jak dobrać?

Najważniejszym parametrem odpowiedzialnym za wydajność jest moc cieplna. W dobrze ocieplonym domu potrzeba ok. 100-130 Watt ciepła na metr kwadratowy aby utrzymać temperaturę powietrza na poziomie 24°C. Oznacza to, że łazienka o powierzchni 8 metrów kwadratowych wymagać będzie grzejnika o mocy 800-1100 Watt. Dobór mocy zależny jest również od tego, czy grzejnik będzie służył także do suszenia ręczników oraz czy w pomieszczeniu znajduje się okno. Nieszczelna stolarka lub słaba izolacja termiczna wymuszają zastosowanie grzejników o większej mocy.

Grzejnik łazienkowy powinien być też dopasowany do parametrów wody w instalacji centralnego ogrzewania. Moc podawana jest najczęściej dla wartości 75/65/20°. Co oznacza jednak ten ciąg liczb? Pierwsza pozycja to temperatura wody zasilającej, czyli wchodzącej do grzejnika. Druga liczba oznacza temperaturę jaką ma woda z grzejnika odprowadzana. Na końcu znajduje się wartość jaką powinna osiągnąć temperatura pomieszczenia. Niestety instalacje domowe często się między sobą różnią – inną temperaturę osiąga woda pochodząca z pieca na paliwa stałe, a inną na ciekłe. Co więcej, odmienna wartość jest wynikiem wykorzystywania pomp ciepła. Dlatego też warto znać parametry wody w domu lub, w razie wątpliwości, poprosić o pomoc doświadczonego instalatora. Zawsze lepiej wybrać grzejnik o mocy nieco większej od zalecanej. Dysponować będziemy wtedy pewną nadwyżką, która może przydać się w czasie naprawdę srogiej zimy. Zastosowanie większego odbiornika nie musi mieć od razu wpływu na koszt eksploatacji – moc można ograniczyć z pomocą zaworu lub obniżyć temperaturę pracy kotła centralnego ogrzewania. Grzejnik łazienkowy o zbyt dużej mocy można wyregulować do swoich potrzeb – za to w przypadku wyboru zbyt słabego modelu, nie da się już nic zrobić.

Grzejnik łazienkowy może być wyposażony w przyłącza umieszczone z boku lub z dołu. Boczne są coraz rzadziej spotykane ze względu na małą estetykę. W przypadku grzejników ozdobnych spotkać można także przyłącza kryte, które umieszcza się za kolektorami, tak aby zamaskować rury.