Pojemniki i sortowniki na odpady 

(262 produkty)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-

Kolor

l - l

Dostępność

Segregacja odpadów w domach to zagadnienie, które wciąż budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony recykling to bardzo ważne działanie na rzecz zachowania stanu środowiska naturalnego, ale ustawianie w kuchni całych rzędów pojemników na poszczególne odpadki nie wydaje być się zbyt wygodnym rozwiązaniem. Na szczęście wcale nie trzeba tego robić – nowoczesne pojemniki na odpady segregowane są kompaktowe, estetyczne i komfortowe w użytkowaniu. Aktualnie produkowanymi modelami można zastąpić klasyczny kosz i zamontować je dyskretnie w kuchennej szafce.

Sortownik do śmieci – ekologicznie i ekonomicznie

Segregacja śmieci jest ważna z punktu widzenia walki o zdrowe i czyste środowisko. Ta batalia jest bardzo zaciekła i obecnie coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych stawia na recykling, oferując w zamian za sortowanie śmieci niższe opłaty za ich wywóz. Gra jest wiec warta świeczki i kosz do segregacji powinien stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Użytkowanie jest banalnie proste – sortownik do śmieci posiada kilka (najczęściej od dwóch do czterech) osobnych przegród na różne odpadki. Jedyną zmianą w codziennym korzystaniu z kosza na śmieci jest więc konieczność zapamiętania, jakie śmieci wrzucamy do konkretnego pojemnika.

W najprostszych modelach dwuprzegrodowych można segregować odpady organiczne od nieorganicznych, podczas gdy bardziej rozbudowa pojemniki na odpady posiadają dodatkowe komory np. na makulaturę lub opakowania szklane. Wybór zależny jest tutaj od własnych potrzeb oraz polityki jaką kieruje się przy sortowaniu odpadów dana spółdzielnia mieszkaniowa.

Pojemniki na odpady segregowane – korzyści ze stosowania

Zalet sortowania śmieci jest sporo i nie ograniczają się one jedynie do ponoszenia niższych opłat za wywóz. Dodatkowe korzyści to także łatwiejsze wynoszenie odpadów (wystarczy opróżniać tylko ten pojemnik, który jest aktualnie zapełniony, bez konieczności dźwigania wszystkich zebranych śmieci), wygodniejszy dostęp do pojemnika (nowoczesny sortownik śmieci jest wyposażony w specjalne prowadnice i systemy otwierania niewymagające użycia rąk) oraz możliwość nauczenia swoich dzieci odpowiedzialności ekologicznej.

Jaki kosz do segregacji wybrać?

Nowoczesne sortowniki do śmieci nie zajmują wiele miejsca – niemniej jednak przed zakupem należy sprawdzić, jakie wymiary urządzenia będą pasować do posiadanej szafki kuchennej. W sprzedaży znajdują się modele dopasowane szerokością do nawet najbardziej kompaktowych mebli. Pojemnik na odpady segregowane może mieć różną ilość przegród – wybór zależny jest zatem także od tego, jak zamierzamy sortować swoje śmieci. Jeżeli zależy nam tylko na oddzieleniu masy organicznej od odpadów nieorganicznych, wtedy wystarczy prosty model z dwoma komorami. W innym wypadku potrzebny będzie nieco bardziej rozbudowany model z trzema czy czterema komorami lub dodatkowym pojemnikiem na zużyte baterie.

Ważnym detalem będzie też sposób montażu prowadnic służących do wysuwania pojemników. Do dyspozycji są pojemniki na opady montowane na dnie szafki lub pod jej blatem. Warto też zainwestować w produkt z pokrywą nad komorami – ograniczy to rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów.