Umywalki 

(5839 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-
cm - cm
cm - cm

Typ

Kształt

Kolor

Dostępność

Obok wanny i kabiny prysznicowej, umywalka stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Producenci ceramiki sanitarnej starają się obecnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wszystkich klientów i w sprzedaży znaleźć można setki różnych modeli. Z jednej strony jest to ogromne ułatwienie, ale duży wybór rodzi często także poważne dylematy – jaki bowiem typ umywalki najlepiej sprawdzi się w konkretnym miejscu?

Umywalka okrągła czy umywalka prostokątna?

Wybór kształtu umywalki wydawać się może jedynie kwestą gustu. I jest tak zwykle w przypadku klasycznych umywalek z mocowaniem ściennym lub nablatowym. Ich montaż jest zwykle bardzo podobny i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy instalowana jest umywalka prostokątna lub elegancka umywalka okrągła przeznaczone do montażu wpuszczanego. Samodzielne wykonanie owalnego otworu w blacie łazienkowym może wymagać specjalistycznych narzędzi i pewnej ręki. Tego typu zadanie lepiej zatem zlecić fachowcowi, co wiąże się oczywiście z dłuższym czasem oczekiwania i dodatkowymi kosztami.

Kształt jest też ważny z uwagi na ergonomię. Producenci dbają o to, aby wszystkie produkowane modele były wygodne w użytkowaniu, ale indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia również mają spory wpływ na komfort. Kształt i rozmiar misy umywalki warto dobrać zatem do prywatnych wymagań – nieduża okrągła umywalka może być bardzo praktyczna, gdy trzeba umyć ręce, ale okazać się może, że umycie w niej włosów będzie już mocno utrudnione lub niemożliwe. Oczywiście spory wpływ na to ma też typ i rodzaj baterii umywalkowej.

Umywalki – na co zwracać uwagę?

Kupując umywalkę warto zwrócić uwagę na kilka detali. Oprócz walorów estetycznych, należy bowiem pamiętać także o konkretnych potrzebach i funkcjach. Pierwszym ważnym szczegółem jest otwór do instalacji baterii łazienkowej. Umywalki w większości posiadają pojedyncze wycięcie o średnicy 35 milimetrów, dopasowane do stojącej armatury. Gdy jednak pragniemy w łazience zastosować baterię podtynkową lub naścienną, rozejrzeć należy się za umywalką bez otworu montażowego. Prostokątne lub okrągłe umywalki nablatowe zazwyczaj wyróżniają się artystycznym designem i zamontowanie w nich sztorcowej baterii negatywnie wpływałoby na ich estetykę. Tego typu modele dedykowane są zatem do instalacji wraz z armaturą ścienną lub instalowaną w blacie obok misy umywalki.

Konieczne jest także dokładne zmierzenie dostępnej powierzchni – szczególnie, gdy umywalka ma być instalowana w blacie szafki lub zabudowy łazienkowej. Owalne i prostokątne umywalki do montażu wpuszczanego lub podwieszanego wymagają blatu o odpowiedniej długości. Brak uwagi może sprawić, że zbyt duża misa nie będzie mogła być zainstalowana, a zbyt mała będzie wyglądać niezbyt elegancko i utrudni codzienne czynności higieniczne.

Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę także na jakość wykonania. Współczesna ceramika łazienkowa jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia, ale detale odgrywają ważną rolę. Przy zakupie umywalki nablatowej warto sprawdzić, czy cała powierzchnia jest pokryta szkliwem – jeżeli nie, z boku taki produkt może nie wyglądać zbyt reprezentacyjnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku montażu wyposażenia w długich blatach. Idealnie gładkie i perfekcyjnie nałożone szkliwo to także duże ułatwienie przy sprzątaniu.

Większość umywalek posiada otwór przelewowy, który zabezpiecza przed przypadkowym zalaniem łazienki. Ozdobne modele mogą jednak nie być wyposażone w to udogodnienie. Warto także pamiętać, że do umywalek z przelewem i bez przelewu, stosuje się nieco inne zestawy odpływowe.

Mała umywalka w toalecie

Umywalka to nie tylko domena łazienki. W domach, gdzie toaleta jest osobnym pomieszczeniem, doskonałym rozwiązaniem okaże się dodatkowa, mała umywalka. Kompaktowe misy do toalet wyróżniają się szczególnie kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu instalowane mogą być nawet w bardzo małych toaletach. Bardzo często sprzedaje się je w zestawie z niedużymi szafkami, które zapewniają miejsce na drobne akcesoria i papier toaletowy oraz dyskretnie zakrywają instalację odpływową. Mała umywalka pozwoli szybko i wygodnie umyć ręce, bez konieczności wracania do łazienki. Kompaktowa umywalka to także doskonałe rozwiązanie w szczególnie małych łazienkach lub pomieszczeniach gospodarczych – w garażu, suszarni lub pralni.