Korki do umywalek 

(572 produkty)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-

Kolor

Dostępność

Drożny odpływ w umywalce to bardzo ważna rzecz. Czasami jednak zachodzi konieczność, aby go zamknąć. Do tego zaś służy korek do umywalki. Dawniej korki miały postać okrągłego cylindra z gumy, którym zakrywano wylot odpływu – dzisiaj znacznie popularniejsze są nowoczesne korki automatyczne, które są zintegrowane z zestawem odpływowym. Obecnie klasyczne zatyczki najczęściej stosuje się w stylowych umywalkach retro.

Korek automatyczny do umywalki – jak to działa?

Nowoczesny korek automatyczny to specjalny zawór, który wkręca się w otwór odpływowy umywalki. Na zewnątrz są widoczne jedynie ozdobne elementy w postaci dekoracyjnej rozetki i kopułki korka. Większość konstrukcji działa w oparciu o mechanizm Push-Push. Oznacza to, że zarówno zamknięcie, jak i otwarcie zaworu odbywa się poprzez wciśniecie pokrywy korka.

O czym pamiętać przy zakupie korka automatycznego?

Większość produkowanych obecnie umywalek posiada standardowy otwór odpływowy o średnicy 1¼ cala i dlatego też prawie wszystkie dostępne korki produkowane są z myślą o tym rozmiarze. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że nasza umywalka faktycznie posiada ustandaryzowany odpływ.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest dopasowanie korka do konstrukcji umywalki. Inne modele pasują bowiem do mis z przelewem i bez otworu przelewowego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed przypadkowym przelaniem się wody przez brzeg umywalki (np. gdy zapomnimy zakręcić kran). Oznacza to, że otwór przelewowy musi być połączony specjalnym przewodem z odpływem i do tego właśnie potrzebny jest korek automatyczny wyposażony w specjalne przyłącze.