Kosze na bieliznę i pranie 

(8 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x
-

Kolor

Kosze na pranie może nie należą do najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, ale ich używanie pozwala zachować porządek i ułatwić przygotowanie odzieży do prania. Kosz na bieliznę i pranie ma tylko jedno, ale za to niezwykle ważną funkcję – służy do składowania brudnych ubrań. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim pomaga oszczędnie korzystać z pralki. Codzienne pranie byłoby uciążliwe i nieekonomiczne, biorąc pod uwagę zużycie detergentów, wody i prądu. Kosz na bieliznę zapewnia też możliwość zachowania wysokiej estetyki w elegancko urządzonej łazience, gdyż nieświeża odzież ukryta jest dyskretnie we wnętrzu pojemnika i pozostaje niewidoczna dla domowników oraz gości.

Kosz na pranie – praktyczny i elegancki dodatek

Sam pojemnik na pranie również może stanowić ciekawą ozdobę łazienki. Aktualnie produkowane modele dopasowywane są przez designerów do bardzo zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Kosze powstają m.in. z wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych, nieprzemakalnych tkanin oraz stali szlachetnej. Nie brakuje także propozycji dla miłośników rustykalnych aranżacji czy wystrojów ekologicznych – pojemnik z drewna lub kosz wiklinowy na pranie będą w takim wypadku idealnymi dodatkami.

Jednak wybór odpowiedniego produktu warto rozpocząć od przeanalizowania swoich potrzeb. Jednym z podstawowych parametrów, które należy brać pod uwagę, jest pojemność. Aby pojemnik na pranie spełniał swoje zadanie, musi pomieścić w swoim wnętrzu ubrania zbierane przez całą rodzinę. O ile singlom wystarczy kompaktowy kosz, to duża rodzina z dziećmi potrzebuje czegoś znacznie większego.

Warto wziąć pod uwagę także konstrukcję samego kosza – aktualnie można nabyć wiele modeli, różniących się budową i funkcjonalnością. Do dyspozycji klientów są pojemniki otwarte (np. kosz wiklinowy na pranie bez wieczka), zamknięte oraz przeznaczone do umieszczania w szafkach łazienkowych. Modele otwarte są bardzo wygodne w użytkowaniu, ale mniej estetyczne. Kosz na brudną bieliznę z zamknięciem pozwala nie tylko ukryć przeznaczoną do prania odzież, ale także uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Modele do montażu w szafkach mają tę zaletę, że nie zajmują dodatkowej przestrzeni i są całkowicie niewidoczne np. dla korzystających z łazienki gości.

Jak wybrać dobry pojemnik na pranie?

Estetyka i odpowiednia pojemność to nie wszystko, czym powinien się charakteryzować dobry kosz na bieliznę. Pod uwagę warto wziąć także dodatkowe funkcje i udogodnienia. Bardzo ciekawą opcją może być wybór pojemnika wyposażonego w pokrywę z otworem wrzutowym na drobne części garderoby. Dzięki niemu nie ma potrzeby otwierania kosza, chcąc włożyć do środka parę zużytych skarpet.

Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja wnętrza. Kosz na brudną bieliznę nie może być całkowicie szczelny, gdyż pot, wilgoć i zabrudzenia ze składowanych we wnętrzu ubrań mogą stać się dobrą pożywką dla bakterii oraz pleśni. Otwory wentylacje zapobiegają także powstawaniu trudnego do usunięcia zapachu stęchlizny.

Niektóre kosze na bieliznę są wyposażone w wewnętrzny worek, wykonany z wytrzymałej tkaniny bawełnianej lub włókien sztucznych. Dzięki temu udogodnieniu nie trzeba wyjmować osobno rzeczy do prania ani nosić ze sobą całej konstrukcji do pralni. Wystarczy otworzyć pojemnik, wyjąć worek i wygodnie zabrać za jednym razem całą zgromadzoną odzież. Kupując kosz przystosowany do montażu w szafce łazienkowej, należy się upewnić, czy będzie pasować do posiadanych mebli i czy korzystanie z niego będzie wygodne. Umieszczenie pojemnika w trudno dostępnej szafce może sprawić, że wyjmowanie obciążonej brudnymi ubraniami konstrukcji będzie wymagać sporego wysiłku.

Warto także zwrócić uwagę na detale. Jeżeli kupujemy stojący kosz na pranie, najlepiej wybrać model wyposażony w gumowe nóżki lub podstawę wykonaną z elastycznego tworzywa. Pozwoli to uniknąć zarysowań na posadzce i kafelkach łazienkowych.

Kwestia doboru materiału, kolorystyki oraz stylistyki kosza jest już kwestią indywidualną, zależną od gustu oraz dopasowania produktu do konkretnego wystroju łazienki.