Kotły C.O. 

(26 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

-
kW - kW

Zakup kotła centralnego ogrzewania to bardzo ważna decyzja. Od wyboru odpowiedniego modelu zależą koszty ogrzewania i korzystania z gorącej wody, wygoda codziennego użytkowania i bezpieczeństwo domowników. Kotły C.O. różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, rodzajem paliwa, mocą oraz dodatkowymi funkcjami. Wybór jest bardzo szeroki i warto poświecić trochę czasu na sprawdzenie wszystkich możliwości i wariantów.

Kotły C.O. jedno- i dwufunkcyjne

Podstawowym podziałem jest rozróżnienie kotłów jedno- oraz dwufunkcyjnych. Pierwsze służą jedynie do ogrzewania pomieszczeń i są tańsze oraz dysponują zwykle stosunkowo niewielką mocą. Znacznie bardziej uniwersalne i praktyczne są dwufunkcyjne kotły C.O., które zapewniają dodatkowo możliwość przygotowywania gorącej wody użytkowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które szczególnie przydatne jest w sezonie jesiennym i zimowym. Zastosowania kotła dwufunkcyjnego pozwala zrezygnować z elektrycznych podgrzewaczy wody, co pozytywnie wpływa na ograniczenie rachunków za energię. Inną opcją jest zakup pieca jednofunkcyjnego wyposażonego w zasobnik. Są one zwykle większe od modeli dwufunkcyjnych, ale zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody, nawet w przypadku domów, gdzie znajduje się kilka łazienek. Kotły C.O. mogą być zasilanie różnego rodzaju paliwem – najpopularniejsze i najbardziej ekologiczne są jednak modele gazowe.

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze pieca gazowego jest decyzja o zakupie modelu z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. W przypadku pieców z komorą otwartą niezbędne jest zastosowanie bardzo skutecznej wentylacji w pomieszczeniu, w którym będą one instalowane. Kocioł gazowy tego typu pobiera bowiem tlen potrzebny do spalania z otaczającego go powietrza. Nieco inaczej jest w przypadku konstrukcji z komorą zamkniętą. Taki kocioł gazowy pobiera powietrze do spalania z zewnątrz za pomocą specjalnego przewodu.

Przy zakupie należy zwrócić także uwagę na moc kotła. W przypadku modeli podgrzewających wodę użytkową, konieczne jest przeliczenie zapotrzebowania na ciepło potrzebnego zarówno do przygotowania ciepłej wody, jak i ogrzania pomieszczeń. W przypadku starych domów bez izolacji termicznej przyjmuje się, że do ogrzania metra kwadratowego potrzeba ok 130-150 W. Dobrze izolowane domy mają mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną i w nich przelicznik spada do wartości ok. 60-80 W na metr kwadratowy.

Kocioł kondensacyjny – oszczędność, komfort i lepsza wydajność

W przypadku dużego zapotrzebowania na ciepło, dobrym wyborem może okazać się nowoczesny kocioł kondensacyjny. Takie urządzenia zużywają mniej paliwa i są bardziej ekonomiczne. Ulepszona konstrukcja wpływa jednak na ich cenę. Taki zakup warto jednak wziąć pod uwagę, gdyż oszczędności na paliwie powodują, że kocioł kondensacyjny zwraca się po upływie ok. 4-5 lat. Konstrukcje tego typu posiadają specjalny wymiennik ciepła ogrzewany gazami spalinowymi. Kotły kondensacyjne są też bezpieczniejsze i wygodniejsze w obsłudze od standardowych. Nie bez znaczenia jest też niewielki hałas. Standardowe modele pracują ze średnią głośnością na poziomie 55 dB, podczas gdy kocioł kondensacyjny emituje dźwięki o natężeni ok. 38-40 dB.