Akcesoria dla niepełnosprawnych 

(148 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-

Rodzaj

Kolor

Dostępność

Korzystanie z tradycyjnej łazienki przez osoby niepełnosprawne jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Na szczęście jest dostępne specjalne wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych, które ułatwia korzystanie z urządzeń sanitarnych również osobom dotkniętym różnego rodzaju problemami ruchowymi. Zaliczamy do nich m.in. uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych oraz specjalistyczne siedziska prysznicowe.

Uchwyty dla niepełnosprawnych w domu i miejscach publicznych

Jak w praktyce wygląda przystosowanie łazienki lub toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych? Szczególną grupę stanowią w tym wypadku ludzie korzystający na co dzień z wózka inwalidzkiego. Dla nich zostały zaprojektowane poręcze dla niepełnosprawnych, które, zainstalowane w pobliżu miski WC lub kabiny prysznicowej, zapewniają mocne podparcie dla rąk. Dzięki temu osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka na sedes lub siedzisko prysznicowe. Uchwyty dla niepełnosprawnych posiadają wysokowytrzymałą konstrukcję, która jest zdolna utrzymać masę ciała użytkownika. Montaż odbywa się za pomocą bardzo trwałych elementów instalacyjnych. W przypadku gdy ściany nie pozwalają na osadzenie wytrzymałych mocowań (np. ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych), stosuje się uchwyty na słupku instalowanym stabilnie do posadzki pomieszczenia. Toalety dla niepełnosprawnych bardzo często są wyposażane także w składane poręcze dla niepełnosprawnych.

Uchwyty dla niepełnosprawnych mają zwykle konstrukcję stałą, podczas gdy poręcze mogą posiadać specjalne zawiasy, umożliwiające składania. Dlaczego stosuje się takie udogodnienie? W miejscach publicznych łazienki dla niepełnosprawnych mogą stanowić osobne pomieszczenia – jeżeli pozwala na to oczywiście miejsce. W mniejszych obiektach i domach prywatnych z łazienek i toalet korzystają zarówno osoby zdrowe, jak i inwalidzi. Składane poręcze dla niepełnosprawnych umożliwiają przystosowanie pomieszczenia do potrzeb obu tych grup przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania.

Łazienki i toalety dla niepełnosprawnych dzięki takim udogodnieniom mogą powstawać w miejscach, które do tej pory służyły jedynie ludziom zdrowym. Kompaktowe konstrukcje sprawiają, że nawet w stosunkowo niedużych pomieszczeniach można zainstalować profesjonalne wyposażenie dla niepełnosprawnych.

Ławeczki dla niepełnosprawnych

Osobną kategorię urządzeń poprawiających wygodę osobom niesprawnym ruchowo (w tym również seniorom) są ławeczki dla niepełnosprawnych. Chodzi tutaj o specjalne siedziska montowane w kabinach prysznicowych. Łazienki dla niepełnosprawnych tworzy się w celu zagwarantowania osobom chorym pełnej niezależności i intymności. Skorzystanie z kabiny prysznicowej jest szczególnie trudne dla ludzi, którzy nie mogą samodzielnie stanąć w brodziku. Ławeczki dla niepełnosprawnych są montowane na ścianie kabiny natryskowej (często towarzyszą im również uchwyty lub poręcze), pozwalając usiąść w trakcie kąpieli. Siedziska ze składaną konstrukcją umożliwiają również wygodne korzystanie z prysznica osobom sprawnym fizycznie.