Kompakty WC 

(122 produkty)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-

Dostępność

Kompaktami WC nazywa się stojące sedesy z klasyczną spłuczką. Konkurują one pod względem popularności z wiszącymi miskami WC, które instalowane są na stelażach podtynkowych. Są jednak miejsca, gdzie montaż tego typu toalety jest niemożliwy – wtedy rozwiązaniem jest klasyczny i sprawdzony kompakt WC. Poszukiwanie go do swojej łazienki zwykle zaczyna się od sprawdzenia, które modele pasują do niej stylistycznie. Jednak wygląd to za mało, aby dokonać prawidłowego wyboru. Pod uwagę należy brać rozmiar, sposób mocowania oraz wielkość.

Co wybrać do WC – kompakt pionowy czy poziomy?

W sprzedaży znajdują się kompakty WC pionowe (nazywane też czasami miskami typu warszawskiego) oraz poziome. Wybór odpowiedniego rozwiązania w głównej mierze zależne jest od tego, jak doprowadzana jest instalacja kanalizacyjna do łazienki. W przypadku gdy odpływ wyprowadzony jest z podłogi, należy wybrać do WC kompakt pionowy. Jeżeli zaś rura kanalizacyjna poprowadzona jest przez ścianę WC, kompakt poziomy będzie prawidłową decyzją. Do dyspozycji są też modele z przyłączem uniwersalnym, które można stosować niezależnie od położenia odpływu kanalizacji.

Kompakt WC – czym kierować się przy zakupie?

Jednym z najważniejszych parametrów jest wielkość kompaktu. Dobrać go należy do gabarytów swojej łazienki w taki sposób, aby przestrzeń pomiędzy sedesem i innymi elementami wyposażenia była wystarczająca do wygodnego korzystania z toalety. W większych pomieszczeniach zwykle nie jest to żaden problem, ale właściciele małych łazienek i ciasnych toalet muszą uważnie wybierać produkty. Najważniejszym wymiarem jest długość, czyli odległość pomiędzy tylną ścianą miski i przednią krawędzią. Modele z odpływami tradycyjnymi są zwykle nieco krótsze od kompaktów wyposażonych w podejścia uniwersalne. Kompakty WC posiadają dedykowane spłuczki. W ich przypadku głównym obiektem zainteresowania kupującego powinien być sposób doprowadzenia wody. Większość posiada spłuczki z przyłączem umieszczonym z boku, ale wybrać można także wersję z przyłączem zainstalowanym u dołu lub z tyłu zbiornika. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej estetyczne, gdyż pozwala ukryć przewody doprowadzające wodę za konstrukcją kompaktu.

Kupując kompakt warto także zwrócić uwagę na sposób mocowania. Kompakt WC przykręcać można do podłogi na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zamocowaniu konstrukcji z pomocą wsuwanych w specjalne otwory śrub. Tego typu mocowanie skraca czas instalacji, ale nie jest estetyczne. W dodatku w otworach śrub bardzo często gromadzi się kurz, co utrudnia czyszczenie toalety. W nowoczesnych kompaktach stosuje się mocowania ukryte i specjalne otwory zakrywane wykonanymi z tworzywa zaślepkami, które po zakończeniu prac są praktycznie niewidoczne.

Idealnie wykorzystana przestrzeń w WC – kompakt narożny

Kiedy do czynienia mamy z naprawdę mała toaletą lub łazienką, ergonomiczne ustawienie wszystkich urządzeń może okazać się problemem. W takim wypadku jest jednak jeszcze jedno dobre rozwiązanie do WC – kompakt narożny. Tego typu sedes stojący nie różni się mocno konstrukcją od klasycznych modeli, ale wyposażany jest w spłuczkę o kształcie dopasowanym do narożnika pomieszczenia. Dzięki temu zachować można wygodę użytkowania i wysoką estetykę wykonania. Gdyby ustawić w ten sposób klasyczny model, pojawi się ogromny odstęp pomiędzy spłuczką i ścianą WC – kompakt narożny eliminuje ten problem.