Regulatory i sterowniki 

(30 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x

Producent

Pozostałe:
-

Rodzaj

Dostępność

Posiadanie dobrego pieca centralnego ogrzewania to nie wszystko. Aby zapewnić pełen komfort i oszczędność, konieczna jest jeszcze możliwość precyzyjnego sterowania elementami instalacji grzewczej w domu. Do tego celu służy regulator temperatury – urządzenie, które pozwala szybko zmienić parametry pracy kotła centralnego ogrzewania, pomp ciepła i instalacji grzewczej z dowolnego punktu w domu.

Regulator temperatury – jak działa?

Zasada działania regulatora jest bardzo prosta. Piece centralnego ogrzewania wyposażony jest w sterownik, odpowiadający za regulację parametrów pracy, temperatury czy okresów działania. Regulator temperatury to urządzenie do zdalnego sterowania kotłem, bez konieczności schodzenia do kotłowni i ręcznego manipulowania przy sterowniku. Najprostsze modele posiadają jedynie funkcję kontroli temperatury – droższe i bardziej skomplikowane sterowniki pieca przypominają już programowalne komputery, pozwalające ustalać szczegółowo parametry pracy pieca.

Regulator temperatury to sposób na uniknięcie wysokich rachunków za energię i podniesienie komfortu termicznego w domu. Dzięki sterownikowi można ręcznie lub automatycznie kontrolować pracę instalacji grzewczej, tak aby zapewniała domownikom optymalną temperaturę i nie zużywała niepotrzebnie zbyt dużych ilości energii. Przed zakupem urządzenia należy upewnić się, czy dany regulator temperatury pasuje do posiadanego pieca.

Sterownik pieca – jaki wybrać?

W sprzedaży znajdują się sterowniki przewodowe oraz bezprzewodowe. System przewodowy jest trudniejszy do instalacji, gdyż wymaga stworzenia podtynkowej instalacji prowadzącej od kotła centralnego ogrzewania do panelu kontrolnego. Sterownik pieca w wersji bezprzewodowej korzysta ze zdalnego nadajnika i odbiornika, co jest zdecydowanie wygodniejsze. Warto jednak upewnić się, czy konkretny model ma zasięg odpowiedni do rozmiarów naszego domu. Zasięg oznacza bowiem maksymalną odległość na jaką odbiornik może komunikować się z nadajnikiem.

Sterowniki pieca podzielić można na pokojowe i pogodowe. Różnica pomiędzy tymi regulatorami polega na tym, że w urządzeniach pokojowych parametry pracy ustalane są przez samego użytkownika manualnie lub programowane z wyprzedzeniem. Regulator pogodowy posiada dodatkowo specjalne czujniki zewnętrzne, które monitorują temperaturę za oknem. Dzięki temu sterownik pieca może na bieżąco dopasowywać moc kotła do warunków panujących na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala zachować stabilną temperaturę w pomieszczeniach, niezależnie od załamań pogody, nagłych przymrozków czy porywistego wiatru. Regulatory pogodowe zapewniają wysoki komfort, gdyż dostosowują się do warunków automatycznie, dzięki czemu np. nagłe ochłodzenie w nocy, nie spowoduje spadku temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Przy zakupie warto kierować się także dokładnością regulacji konkretnych modeli. Minimalna dokładność dla dobrego sterownika nie powinna niż mniejsza niż 1 stopień Celsjusza. Wysokiej jakości sterowniki pozwalają regulować temperaturę z dokładnością do 0,2 stopnia.