Podgrzewacze wody 

(9 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x
-
-

Przepływowe podgrzewacze wody przeznaczone są – jak sama nazwa wskazuje – do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych, modele przepływowe nie magazynują wody w zbiorniku tylko ogrzewają ją na bieżąco. Wyróżnić można wersje wyposażone w grzałki elektryczne lub palniki gazowe. Podgrzewacze przepływowe są wygodne w użytkowaniu i pozwalają zasilić dom w ciepła wodę bez przerabiania instalacji. W wielu przypadkach jest to najbardziej ekonomiczne i racjonalne rozwiązanie dostępu do ciepłej wody użytkowej w starszych domach.

Przepływowy podgrzewacz wody – alternatywa dla kotłów i zasobników

W nowszych domach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej stosowane są kotły dwufunkcyjne. Ich wadą jest jednak to, że nie są one zbyt efektywne w przypadku korzystania z wielu odbiorników wody jednocześnie lub gdy kocioł znajduje się w dużej odległości od łazienki. W takich wypadkach przepływowy podgrzewacz wody pozwala zapewnić sobie stały i szybki dostęp do gorącej wody. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie w starszych domach, gdzie możliwość modernizacji instalacji grzewczej są bardzo ograniczona.

Gazowy czy elektryczny podgrzewacz wody

Przepływowe podgrzewacze wody produkowane są w wersjach elektrycznych i gazowych. Każdy z tych wariantów ma swoje zalety i wady, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem zakupu. Elektryczny podgrzewacz wody posiada specjalna grzałkę, która pozwala błyskawicznie i na bieżąco podnieść temperaturę przepływającej przez instalację wody. Bardzo dużą zaletą tego typu urządzeń jest łatwość montażu. Elektryczny podgrzewacz wody wystarczy zainstalować na ścianie, podłączyć do rur i zasilania. Urządzenia napędzane gazem to zwykle nieco mniejsze wersje pieców jednofunkcyjnych. Ich sprawność jest też niższa niż w przypadku podgrzewaczy elektrycznych i wymagają one podciągnięcia przyłącza gazowego. Wadą tych modeli jest też z pewnością mniejsze bezpieczeństwo użytkowania i konieczność zapewnienia odpowiednich warunków eksploatacji. Podgrzewacz przepływowy na gaz nie może być np. zabudowany, z racji zastosowana w nim otwartej komory spalania. Z tego powodu wielu użytkowników decyduje się na montaż urządzeń o zasilaniu elektrycznym.

Warto jednak przeanalizować koszty użytkowania podgrzewaczy o zasilaniu elektrycznym i gazowym. Wiele osób twierdzi, że elektryczny podgrzewacz wody jest znacznie mniej ekonomiczny i generuje olbrzymie rachunki za energię. Dawniej rzeczywiście tak było, ale obecnie tego typu urządzenia wyposażane są w coraz bardziej energooszczędne grzałki. W przypadku podgrzewaczy wysokiej jakości, koszt eksploatacji jest porównywalny z modelami zasilanymi gazem, oferując przy tym większe bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Podgrzewacze wody – na co zwracać uwagę?

Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przy zakupie podgrzewacza przepływowego jest moc. W sprzedaży znajdują się modele jedno- i trójfazowe. Moc tych pierwszych waha się w przedziale od 3 do 5 kW i są one w stanie dostarczyć ok. 1,5 do 2 litrów wody na minutę. Wersje trójfazowe mogą mieć moc od 6 do nawet 28 kW i mogą być one stosowane do zasilania wielu punktów poboru wody. Odbiorniki o większym przepływie potrzebują podgrzewaczy o większej mocy – np. w przypadku kabin prysznicowych. Ważne jest także minimalne i maksymalne ciśnienie pracy oraz maksymalna temperatura robocza. Ta druga wartość jest szczególnie ważna, gdy jeden podgrzewacz wody obsługuje więcej niż jeden odbiornik. Przy jednoczesnym korzystaniu z dwóch źródeł wody wydajność bowiem spada i wiąże się to ze spadkiem temperatury. Oczywiście nie bez znaczenia jest też rozmiar i waga kupowanych urządzeń.

Podgrzewacze wody posiadać mogą regulację hydrauliczną lub elektroniczną. W przypadku systemu hydraulicznego temperatura wzrasta wraz z ciśnieniem wody. Elektroniczne systemy kontrolne są znacznie bardziej precyzyjne i pozwalają ustawić moc podgrzewacza w taki sposób, aby zapewnić stabilną temperaturę wody i ekonomiczne zużycie energii.