Przewodnik po czyszczeniu szła prysznicowego

04/09
2020
Chyba każdy posiadasz kabiny prysznicowej zdaje sobie sprawę, że utrzymanie jej w idealnej czystości nie jest wbrew pozorom takie proste. Brak zacieków i smug na prysznicu to marzenie, które można spełnić. Trzeba tylko wiedzieć, jakie zasady wdrożyć do regularnego sprzątania i zakasać rękawy do pracy. Podpowiadamy co zrobić, żeby ułatwić sobie sprzątanie łazienki, żeby ten czas nie kojarzył nam się tylko z przykrym obowiązkiem.

Czyszczenie szkła – jak robić to właściwe, aby uzyskać pożądane efekty?


Powierzchnie szklane mają to do siebie, że bardzo szybko pojawiają się na nich zabrudzenia i smugi. Perfekcyjne panie domu dążą do tego, aby szkło w ich domach lśniło nienagannym blaskiem. Mamy dla Was kilka wskazówek co zrobić, żeby cieszyć się schludną i czystą łazienką konieczności spędzania długich godzin na szorowaniu kabiny prysznicowej.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie szklanych powierzchni z większych zabrudzeń. Nie zapominajcie o szczelinach! Tam gromadzi się bardzo dużo zabrudzeń, które bardzo często pomijamy przy czyszczeniu kabiny.


Najlepiej robić to regularnie, zanim powstaną trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Można wykorzystać w tym celu grubszą tkaninę, szczotkę lub gąbkę. Sklepowe półki uginają się pod naporem różnego typu chemicznych środków czystości, ale najlepiej będzie sięgnąć po te ekologiczne.  Taniej i wcale nie mniej efektywnie.

Co więcej, można zrobić je samodzielnie z wody, octu i alkoholu. Taka niepozorna mieszanka świetnie dezynfekuje i czyści szklane powierzchnie. Po dokładnym umyciu, można przystąpić do polerowania. Istotną kwestią w przypadku czyszczenia szkła jest to, aby zaczynać od górnej partii szyby i kierować się w dół, wykonując jednostajny ruch podczas wycierania.

Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych smug. Można wspomóc się różnego typu narzędziami, np. elektroniczną myjką, gdyż para wodna  doskonale czyści i pozwala uzyskać spektakularne efekty.

Na rynku nie nie brakuje również odkurzaczy z funkcją mycia powierzchni szklanych. Najważniejsze to wyposażyć się w spory zapas szmatek z mikrofibry, które idealnie sprawdzają przy czyszczeniu szkła. Do tego można posłużyć się płynem do mycia szyb, wodą z octem oraz płynem do mycia naczyń czy spirytusem.

Czas na mycie kabiny prysznicowej


Jeżeli zależy nam na czystej, schludnie wyglądającej łazience, czyszczenie kabiny to jeden z głównych punktów podczas sprzątanie łazienki. Żeby ołatwić sobie sprawę, warto zainwestować w kabinę z powłoką hydrofobową , którą można pokryć szkło, sprawiając, że strumienie wody będą automatycznie ściekać z szyby bez pozostawiania brzydkich zacieków.

Taka powłoka zapobiega również osadzaniu się mydlin i kamienia. Z domowych metod można wymienić czyszczenie szklanej powierzchni przy pomocy octu, który poradzi sobie z wapiennym osadem. Ocet można połączyć z sodą oczyszczoną, dzięki czemu uporanie się z zabrudzonymi fugami będzie dużo prostsze. Przyda nam się także kwasek cytrynowy, którym możemy zastąpić ocet.

Jeśli chcemy szybko i dokładnie oczyścić kabinę prysznicową z osadu i domyć armaturę lub brodzik, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale.


W ofercie producentów nie brakuje środków czystości dedykowanych typowo do armatury i ceramiki. Ostrożność należy zachować podczas czyszczenia szklanej kabiny prysznicowej, wystrzegając się środków zbyt mocno ścierających czy zawierających kwasy i benzynę, które mogą przyczynić się do porysowania szyby. Świetną opcją będzie wyczyszczenie całej kabiny parą wodną.

Sposoby na czyszczenie lustra, aby uniknąć nieestetycznych smug

Do mycia lustra w łazience można z powodzeniem użyć roztworu wody z octem w proporcji cztery części wody i jedna octu. Świetną opcją okazuje się być także woda z amoniakiem –  wystarczy jedna łyżka na niecałe pół litra wody. Do mycia lustra warto zamiast bawełnianej ściereczki, która zostawia drobne włókna, użyć papierowych ręczników, starych gazet lub… pończoch! Tak, spróbujcie, a przekonacie się jaki to przydatny przy sprzątaniu gadżet. Do czyszczenia szkła rewelacyjnie sprawdzają się także wspomniane wcześniej ściereczki z mikrofibry. Pamiętajcie jednak, że nie mogą być stare i zużyte! Nie ze względów estetycznych, ale czysto praktycznych, ponieważ dość szybko się zużywają i nie czyszczą już tak dobrze jak na początku.
Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: