Jak poradzić sobie z zatkanym odpływem?

27/02
2019
Zatkany odpływ jest jednym z najczęstszych problemów z instalacją hydrauliczną, z którą ludzie spotykają się codziennie na całym świecie. Zatkanie zlewu może wystąpić w momencie, gdy najmniej się tego spodziewasz, więc warto być przygotowanym na radzenie sobie z tym problemem.

Możesz odblokować zatkany odpływ w domu bez pomocy innych osób oraz bez ponoszenia dużych kosztów. Nie będzie potrzeby wzywania do tego profesjonalnego hydraulika, jeśli tylko zastosujesz się do kilku wskazówek!

Najczęstsze przyczyny zatkania odpływów


Zlewozmywak w Twojej kuchni lub odpływy w łazience mogą zostać zatkane przez wiele różnych rzeczy, ale najczęstszymi przyczynami zatkanych kanalizacji są resztki jedzenia i tłuszczów kuchennych, które spływają do zlewu kuchennego. Wyrzucanie żywności lub stałych materiałów do kanalizacji czysto są powodem zapchanego zlewu.

Natomiast przyczyną zatkanego prysznica są najczęściej włosy, które wypadają podczas kąpieli. Kolejnym powodem niedrożności może być zatkany przewód wentylacyjny kanalizacji. Rury odpowietrzające wpuszczają powietrze do przewodu hydraulicznego, aby zrównoważyć ciśnienie w rurze, gdy woda spływa do ścieku. Jeżeli rura wentylacyjna zostanie zatkana, ciśnienie nie będzie wyrównywane co spowoduje zapchanie odpływu.

Sposoby odblokowania odpływu


- użycie wrzątku - aby szybko i łatwo naprawić zablokowane rury, spróbuj wlać garnek z wrzącą wodą do kanalizacji. W wielu przypadkach wystarcza to do poluzowania lub rozpuszczenia blokady, bez konieczności uciekania się do bardziej drastycznych środków. Metodę tę można stosować tylko na rurach metalowych lub ceramicznych, ponieważ ciepło może poluzować połączenia na rurach wykonanych z PVC.

- użycie roztworu sody oczyszczonej i octu – roztwór ten jest alternatywą dla środków chemicznych. Roztwór należy wlać do odpływu i odczekać kilkanaście minut. Soda i ocet jest bardziej naturalnym sposobem usuwania blokady z odpływu niż dostępne na rynku środki chemiczne. Ocet oraz soda oczyszczona nie szkodzą środowisku tak jak większość środków chemicznych.

- użycie przepychacza gumowego – najlepiej nadaje się do udrażniania syfonów i odpływów z umywalek i zlewozmywaków. Przepychacz tworzy ciśnienie, które przepycha zatykający materiał i spycha go dalej do odpływu. W przypadku małych zatkań metoda jest dość skuteczna i łatwa w zastosowaniu.


- odblokowanie odpływu za pomocą kabla lub ślimaka - wąż ślimaka jest długim, elastycznym kawałkiem stali przymocowanym do rączki, który służy do usuwania nagromadzenia, które blokuje rury. Tym sposobem jesteś w stanie przepchać nawet duże i twarde zatory. Wymaga to jednak posiadania specjalistycznego ślimaka i jest dość pracochłonne.

- użycie środków chemicznych - jednym z najczęstszych sposobów czyszczenia i udrożniania rur odpływowych jest zastosowanie środków chemicznych. Te roztwory chemiczne są często bardzo skuteczne, ale czasami mogą powodować uszkodzenia rur, jeśli są stare lub zużyte.

Zatkany prysznic


Przyczyn zatkanego prysznica może być wiele. Najczęściej zatkanie powodują włosy, które zatykają rury kanalizacyjne. Szczególnie długie włosy mogą zatykać odpływy, a mydło pogarsza problem, powodując, że włosy przyklejają się do ścian odpływowych łatwiej niż w przeciwnym razie.


Z upływem czasu przepływ wody staje się coraz mniejszy, aż do całkowitego zablokowania odpływu. Do udrożnia przepływu można użyć zarówno środków chemicznych, jak i roztworu sody oczyszczonej i octu. W niektórych przypadkach może pomóc wrzątek, który udrożni przepływ. Jeżeli zatkany prysznic nadal nie będzie drożny, trzeba będzie użyć ślimaka lub wezwać pomoc hydraulika, który poradzi sobie z tym problemem.

Jak unikać zatkań odpływów?


Najprostszym sposobem na uniknięcie zatkania odpływów jest spłukanie dużą ilością wody odpływu za każdym razem kiedy korzystamy ze zlewu czy bierzemy prysznic. Nie należy również wyrzucać do odpływów resztek jedzenia oraz tłuszczów. Można również zastosować filtry, które będą wyłapywały resztki jedzenia czy włosów zanim trafią one do odpływu kanalizacyjnego. Profilaktycznie można raz na jakiś czas stosować roztwór sody oczyszczonej i octu lub środek chemiczny. To pozwoli na usunięcie resztek z przewodów kanalizacyjnych i cieszyć się drożnym przepływem wody.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: