Jak urządzić łazienkę dla seniora

20/06
2022
Potrzeby domowników zmieniają się wraz z upływem lat. Tak jak dostosowujemy nasze łazienki dla małych dzieci, tak nie powinniśmy zapominać o osobach starszych. Według statystyk bowiem najwięcej wypadków wśród tej grupy wiekowej zdarza się właśnie w łazience. Dlatego też tak ważne jest stworzenie seniorom bezpiecznej i komfortowej łazienki. Niezależnie od tego, czy budujesz, remontujesz czy wprowadzasz małą adaptację, podpowiadamy jak stworzyć wygodną łazienkę bez barier.

Co lepsze dla osoby starszej wanna czy kabina prysznicowa?

Aranżując łazienkę dla osoby starszej, nie musisz rezygnować z wyglądu na rzecz funkcjonalności. W ofercie producentów znajdziesz wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możesz stworzyć ładną i funkcjonalną przestrzeń. Ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się potrzebom użytkowników, tak aby korzystanie z łazienki nie przysparzało dodatkowych problemów.

Najlepszym rozwiązaniem w łazience seniora będzie kabina prysznicowa z niskim brodzikiem lub zamontowana bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym. Dzięki temu zniwelujesz wszelkie przeszkody przy wchodzeniu i wychodzeniu z kabiny – to ważne również wtedy, kiedy osoba porusza się na wózku inwalidzkim. Dobrze, aby kabina miała prosty system otwierania i zamykania drzwi lub też była ich pozbawiona. Idealnym rozwiązaniem tutaj będzie kabina typu walk-in, która dzięki swojej minimalistycznej konstrukcji zapewni swobodę zarówno przy wchodzeniu i wychodzeniu, jak i podczas samej kąpieli. Wybierz brodzik ze specjalną antypoślizgową strukturą lub powłoką. Dla ułatwienia korzystania z kabiny przydadzą się specjalne krzesełka, które możesz wstawić pod prysznic lub zamontować na ścianie bezpośrednio pod prysznicem. Innym elementem, o którym powinieneś pamiętać to wykorzystanie pod prysznicem mat antypoślizgowych, jak i specjalnych uchwytów pomagających przytrzymać się podczas wchodzenia do kabiny czy wstawania. Ważne! Upewnij się, że każde z udogodnień jest solidnie zamontowane.


Planując wyposażyć łazienkę dla seniora w wannę, wybierz taką z niskim rantem lub specjalistyczną wannę z drzwiczkami. Przy niskim rancie wanny, aby uniknąć wychlapywania wody, zamontuj parawan nawannowy, dobrze by był on wykonany z hartowanego szkła lub plastiku. Jeśli w Twojej łazience jest już wanna, można ją w łatwy sposób przystosować do korzystania przez osoby starsze. Wystarczy, że przy wannie zamontujesz uchwyty pomagające przy wchodzeniu czy wstawaniu i wyłożysz dno wanny matą antypoślizgową. Świetnie sprawdzą się również schodki czy podesty pomagające w wejściu do wanny.


Udogodnienia w łazience seniora

Wybierając baterie umywalkowe lub wannowe, pamiętaj, żeby były one łatwe w użytkowaniu najlepiej, jeśli będą to baterie jednouchwytowe lub elektroniczne. Dla bezpieczeństwa i wygody postaw na baterie z termostatem, która pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury. Dzięki temu niwelujesz ryzyko poparzenia podczas odkręcania wody czy to pod prysznicem, czy w umywalce.
Miska WC w łazience osoby starszej powinna być zamontowana wyżej niż w standardowej łazience, uprościć to siadanie i wstawanie. Dobrze jest zainstalować również odpowiednie poręcze po obu stronach ułatwiające korzystanie z miski.

Umywalka, jak i lustro powinny być zamontowane na wysokości dopasowanej do użytkownika. Taka sama zasada dotyczy mebli łazienkowych, osoba starsza powinna mieć do nich swobodny dostęp. Jeśli natomiast z łazienki będzie korzystać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim oprócz dopasowania wysokości umywalki, pamiętaj o wolnej przestrzeni pod nią, nie montuj szafki podumywalkowej. Możesz wybrać specjalną umywalkę z wgłębieniem w jej przedniej części, które ułatwi dostęp do baterii czy misy umywalki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W łazience osoby starszej bardzo ważne jest, aby wszelkie sprzęty były bezpieczne w  użytkowaniu. Dobrze jest wybierać meble łazienkowe, baterie czy ceramikę o zaoblonych kształtach, aby zminimalizować ryzyko dodatkowych obrażeń przy ewentualnym upadku. Zwróć uwagę na rodzaj szkła, które pojawia się w łazience, najlepiej jeśli będzie to szkło hartowane. Podłoga w łazience powinna być wyposażona w płytki ceramiczne o wysokiej klasie antypoślizgowej (ten parametr jest określony literą R  im wyższa cyfra, tym bardziej bezpieczne płytki). Jeśli wprowadzasz udogodnienia w istniejącej łazience i wymiana płytek nie wchodzi w grę postaw na maty antypoślizgowe lub podgumowane dywaniki, żeby zminimalizować ryzyko upadku.

Autor: Magda Strzelecka
Mogą Cię zainteresować: