Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

03/04
2019
Chociaż wszyscy chcielibyśmy mieć duże kuchnie, to jednak wielu z nas dysponuje zaledwie kilkoma metrami kwadratowymi. Dzięki sprytnemu planowaniu i organizacji bardzo możliwe jest stworzenie małej, ale doskonale zaprojektowanej kuchni, która może posiadać wszystko, czego potrzebujemy na co dzień. Jak zrobić to dobrze?

Przestrzeń i dobry design nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużej kuchni - wystarczy kilka dobrych pomysłów na zaaranżowanie małej powierzchni, aby zorganizować niewielką, funkcjonalną i piękną kuchnię. Oto kilka prostych kroków:


Mała kuchnia jaki kolor?


Kolor jest jednym z kluczowych elementów do udanego zaaranżowania przestrzeni. Barwa może działać magicznie, wizualnie rozszerzając lub kurcząc wnętrze oraz podnosząc lub obniżając sufity. Znajomość kilku podstawowych zasad teorii kolorów pomoże dokonać lepszego wyboru.


Większość ludzi reaguje pozytywnie na jasne, neutralne kolory. Biel, kremy, jasne szarości, zielenie, błękity, ogólnie jasne kolory - odbijają światło, tworząc wrażenie przestronności. Ciepłe, blade kolory farb doskonale nadają się więc do kuchni. Nic nie odświeża kuchni szybciej niż nowe kolory farb! Wiele osób odkłada malowanie, ponieważ boją się popełnić błąd w doborze odpowiedniego koloru. Puszka z farbą jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem na natychmiastowa zmianę wystroju kuchni.


Naturalne światło w kuchni


Dużo naturalnego światła tworzy uczucie lekkości, co sprawia, że wnętrze zyskuje przestronność. Usuńmy ciężkie lub ciemne ramy okienne, które wyglądają przytłaczająco i blokują naturalne światło. W małej kuchni bez naturalnego światła, rozważmy zainstalowanie dużego okna.


Jego zamontowanie sprawi, że maleńka kuchnia stanie się większa. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania okna w swojej kuchni zamontujmy świetlik, aby uzyskać naturalne światło z góry. Zawieśmy lustro naprzeciwko okna lub tam, gdzie będzie odbijać światło, aby rozproszyć je po całej kuchni. To sprawi wrażenie większej przestrzeni i rozjaśni pomieszczenie.


Oprawy oświetleniowe


Kuchnia z niewystarczającym oświetleniem jest przygnębiającym miejscem. Kto chce gotować w ciemnej, ponurej przestrzeni? Kuchnia powinna mieć dobre połączenie naturalnego światła i nastrojowego oświetlenia.

Rozważmy dodanie oświetlenia podblatowego, aby rozjaśnić blaty światłem. Podszafkowe oświetlenie poprawi wygląd, funkcjonalność i bezpieczeństwo w kuchni. W przypadku oświetlenia zadaniowego, takiego jak oświetlenie wiszące, wybierzmy przezroczyste szkło lub przezroczyste oświetlenie wiszące. Oprawy nie będą „zabierały” przestrzeni i nie będą wizualnie pomniejszać kuchni. 

Mała kuchnia jak zagospodarować przestrzeń?


Używajmy mniejszej liczby mebli kuchennych zamiast wielu małych. Wybierzmy meble w takich wymiarach, które pokażą jak najwięcej miejsca na podłodze. Utrzymujmy obszary ruchu wolne od mebli. Wybierzmy meble o niskim profilu dla otwartych pomieszczeń.Unikajmy niewygodnych mebli z dużym cokołem lub ciężkimi ozdobnymi rzeźbami. Zamiast tego wybierzmy meble z otwartą ramą, które pozwolą nam zobaczyć podłogi i ściany. Jeśli mamy miejsce na małą wyspę, wybierzmy jedną z otwartą strukturą, która pozwoli nam przejść na drugą stronę. W jadalni zastanówmy się nad stołem ze szklanym blatem i otwartymi metalowymi nogami.


Podłogi i sufity w małej kuchni


Unikajmy dywanów w małej kuchni. Dywan sprawia wrażenie mniejszej i mniej funkcjonalnej kuchni. Malując podłogę w szerokie poziome pasy, duże diamenty lub inne wydłużone wzory geometryczne wizualnie poszerzymy pomieszczenie.


Zastosujmy jasną podłogę. Otworzy ona przestrzeń. Elementy składowe kuchni powinny być spójne - szafki kuchenne, ściany i podłoga w podobnych kolorach będą współpracowały ze sobą.

Użyjmy białego lub innego jasnego koloru na niskim suficie, aby wizualnie podnieść przestrzeń. Zastosowanie ciemnego koloru sufitu obniży wizualnie całe pomieszczenie i może stać się ono przytłaczające.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: