Jak zabudować wannę?

27/08
2018
Obudowanie wanny daje nowe możliwości aranżacyjne naszej łazienki. Zabudowa wanny nie jest tanim i łatwym zadaniem, ale jest do wykonania nawet dla osób nie posiadających znacznych umiejętności technicznych. Bez względu na to jaką wannę posiadamy w swojej łazience (czy to wannę akrylową, żeliwną lub emaliowaną) możemy wykonać jej obudowę.

Obudowa wanny może być drewniana, betonowa, pokryta płytkami lub wykonana z tworzywa sztucznego. Materiał, którego użyjemy do obudowania wanny, musi być przede wszystkim odporny na działanie wody i wilgoci oraz łatwy do czyszczenia. Na rynku od jakiegoś czasu istnieją gotowe rozwiązania, których montaż jest dość prosty i nie wymaga zatrudniania fachowca. 

Obudowa do wanny – zalety tego rozwiązania

Obudowa do wanny nada wyższą estetykę wannie, a co za tym idzie nasza łazienka stanie się nowoczesna i ponadczasowa. Łazienkę z obudowaną wanną dużo łatwiej będzie nam utrzymać w czystości. Przetarcie trudno dostępnych miejsc wolnostojącej wanny jest dużo bardziej uciążliwe, niż przetarcie zabudowy wanny. Odbudowy również zasłaniają mankamenty wykończenia naszej łazienki, dzięki temu łazienka będzie wyglądała bardziej estetycznie i elegancko.

 

Wanna z obudową fabryczną, czyli taką która jest fabrycznie przystosowana do danego modelu wanny jest stosunkowo tania, posiada niską wagę (w szczególności obudowy z tworzywa sztucznego) oraz jest łatwa i szybka w montażu. Gotowe panele są produkowane głównie z akrylu i laminatu. 

Zabudowa wanny narożnej

Zabudowa wanny narożnej nie jest skomplikowana. Przeważnie do zabudowy pozostają dwa boki (dwa pozostałe przylegają do ściany łazienki). Jak obudować wannę narożną? Na początku należy zacząć od doprowadzenia instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej.


Następnie należy usadowić wannę, w taki sposób aby nie ruszała się. Jeżeli wybraliśmy dedykowaną zabudowę do wanny to powinniśmy zapoznać się z instrukcją dostarczaną przez producenta. Gotowe panele z tworzywa sztucznego pozwalają błyskawicznie uporać się z problemem zabudowy – wystarczy je zamocować za pomocą specjalnych zatrzasków lub innych, dołączonych mocowań.

 

W przypadku obudowy wykonanej z płyt kartonowo gipsowych, bloczków betonowych albo płytek ceramicznych sytuacja wygląda zupełnie inaczej – wymagają one większego nakładu pracy, jednak możemy wykończyć je na wiele różnych sposobów.

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie indywidualnej zabudowy wanny to powinniśmy zwrócić się w tym przypadku do specjalisty, który wykona odpowiednią zabudowę. Obudowa wanny musi umożliwiać dostęp do syfonu, bez konieczności inwazyjnego kucia płytek w przypadku awarii lub zapchania.

Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: