Jaką ceramikę wybrać do czarno-białej łazienki?

10/11
2021
Elegancka i wyrafinowana – łazienka black&white właśnie taka jest! I choć to niemalże podstawowe połączenie barw, to dzięki różnorodności materiałów, dodatków i obecności na rynku czarnej ceramiki, aranżacja biało-czarnej łazienki może nawiązywać do przeróżnych stylów.

Podstawowym błędem popełnianym przy planowaniu urządzenia biało-czarnej łazienki jest skupienie się jedynie na jej kolorystyce. Odpowiednie połączenie ceramiki, płytek i dodatków pozwala nadać pomieszczeniu określony styl, dodatkowo podkreślony zastosowaniem surowych i kontrastujących kolorów.


Tradycyjna biała ceramika w biało-czarnej łazience


Najbardziej typowym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach black&white jest oczywiście tradycyjna, biała ceramika – tutaj zabawa wystrojem opiera się przede wszystkim o formę wybranych akcesoriów lub sam design ceramiki. Do łazienki w nowoczesnym, surowym stylu można wykorzystać miski WC, umywalki, czy wanny o prostych geometrycznych formach,  a przy chęci uzyskania nieco cieplejszego w odbiorze wnętrza, ceramikę z łagodnymi krągłościami.  


Czarna ceramika łazienkowa


Bardziej nietypowy efekt uzyskać można poprzez zastosowanie czarnej ceramiki, która wówczas powinna stanowić główny akcent kolorystyczny w pomieszczeniu, by go po prostu nie przytłoczyć. Obecnie wybór czarnej ceramiki jest na tyle duży, że nie ogranicza to pomysłowości projektanta, czy nas samych.


Niezależnie od preferowanego stylu pomieszczenia, znaleźć można odpowiadające mu umywalki czy wanny. Do bardziej klasycznego stylu warto rozważyć wykorzystanie czarnych umywalek wpuszczanych w blat. Do tego rodzaju połączeń warto wybrać drewniany blat. Nie tylko ociepli on klimat wnętrza, ale również podkreśli styl i kolor ceramiki.

Designerska ceramika do czarno-białej łazienki


Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na białą czy czarną ceramikę do łazienki black&white warto zdecydować się na nietypowe rozwiązania. Jeśli nasza czarno- biała łazienka zostanie zaprojektowana w nowoczesnej odsłonie, umywalki w przyciągającej wzrok formie np. Bathco Spain Magdalena będą strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak czarne modele z kamienia lub szkła jak Bathco Spain Rs.

Umywalka Negro Bathco Magdalena
Efektowne połączenia bieli i czerni można uzyskać również na samym produkcie. Przykładem jest  ceramika z serii Roca Urban – grafiki dedykowane różnym światowym metropoliom (m.in. Barcelona, Szanghaj, Berlin) dają dodatkowe pole do zabawy dodatkami i wystrojem wnętrza. Tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdzi się w łazienkach w stylu miejskim, nowoczesnym i minimalistycznym.

Umywalka Roca Urban
Dla osób oczekujących wyrafinowanych form, ciekawą propozycją może być Art Ceram Cup – wolnostojąca umywalka o kształcie przypominającym kubek, lub Art Ceram Hall – dwukolorowa, przyciągająca wzrok formą umywalka. Przy takiej ceramice, jakiekolwiek inne dodatki stają się jedynie uzupełnieniem.


Umywalka wolnostojąca czarno-biała Art Ceram Cup

O czym pamiętać projektując biało-czarną łazienkę?

 
  • Maksymalne ukrycie wszystkich kosmetyków

Łazienka to miejsce, z którego korzystamy codziennie. Znajdują się w niej środki pielęgnacyjne i kosmetyki, nierzadko pralka czy środki czystości. W łazience biało-czarnej, znacznie bardziej niż w innych aranżacjach, trzeba zadbać o to, by ukryć przed wzrokiem wszystkie buteleczki czy pojemniki. Nic tak nie psuje efektu biało-czarnej łazienki, jak półka zastawiona kolorowymi kosmetykami.

  • Niezwykła moc dodatków

O osiągniętym efekcie decydują detale. Projektując biało-czarną łazienkę, trzeba wziąć odpowiedzialność za wszystkie przyszłe działania. Jeśli łazienka ma stale wyglądać elegancko i stylowo, to nawet takie drobiazgi, jak kolorowa szczoteczka do zębów czy różowy papier toaletowy są po prostu zakazane. Kontrastowego połączenia black&white nie powinien łamać żaden inny kolor (chyba, że stanowi trzeci, konsekwentnie stosowany kolor). Niestety decydując się na łazienkę black&white trzeba pamiętać o tym, że zawsze będziemy skazani już jedynie na białe bądź czarne ręczniki.


  • Uporządkowany styl

Niestety zarówno na bieli jak i czerni, każde zabrudzenie czy pozostawiony na wierzchu kosmetyk, jest maksymalnie widoczny. To styl dla osób wyjątkowo uporządkowanych, niemalże purystów.

  • Rola oświetlenia

W każdej łazience oświetlenie jest ważne, ale w biało-czarnym wnętrzu nabiera dodatkowego znaczenia. Niestety, nasze oczy nie są doskonałym narzędziem i barwa światła oraz kąt jego padania, bardzo mocno wpływa na postrzegane barwy. W przypadku biało-czarnej łazienki, łatwo poprzez nieodpowiednie oświetlenie, uzyskać na śnieżnej bieli efekt nieatrakcyjnej szarości, bądź poprzez zbytnie nasycenie drobnymi elementami – efekt powidoku, który przy codziennym korzystaniu z łazienki może być po prostu uciążliwy. Dlatego projektując biało-czarną łazienkę, dobrze wykonać symulację projektu również z oświetleniem.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: