Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

12/05
2021
Dobranie odpowiedniego oświetlenia do łazienki nie jest trudne, jeśli tylko wiemy czym kierować się podczas jego wyboru. Odpowiednie rozplanowanie lamp i kinkietów jeszcze na etapie projektu oraz ich właściwe parametry techniczne to klucz do sukcesu. Podpowiadamy jak i czym kierować się dobierając oświetlenie do tak wymagającego pomieszczenia jakim jest łazienka.

Wybierając lampy do łazienki powinniśmy kierować się nie tylko kolorystyką oraz stylistyką wnętrza, ale również parametrami technicznymi zapewniającymi bezpieczeństwo. Równie ważne jest samo rozmieszczenie oświetlenia – nie musimy decydować się na jeden rodzaj lamp w każdej strefie łazienki.


Parametry techniczne


Łazienka jest bardzo wymagającym pomieszczeniem ze względu na wilgoć, dlatego najlepiej wybrać do niej oświetlenie z zasilaniem 12V o wysokim stopniu ochrony – IP44 lub IP55. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo w trakcie korzystania z wnętrza, co więcej powoduje też mniej groźne skutki w razie przypadkowego porażenia prądem.

Zgodnie z obowiązującą normą PN-91/E-05009/701 oświetlenie należy rozmieścić w odległości co najmniej 60 cm od wanny czy prysznica oraz powyżej 2,25 m od podłogi. Jeśli zaś chodzi o moc lampy, przyjmuje się, że do ogólnego oświetlenia łazienki o powierzchni ok. 6 m2 wystarczy żarówka o mocy 75W, zamontowana w centralnym miejscu na suficie. Dobierając moc żarówki, warto także uwzględnić kolor dominujący w łazience. Jeśli na ścianach i podłogach mamy ciemne płytki, powinniśmy zdecydować się na żarówki o nieco większej mocy niż w przypadku jasnych kolorów.

Jak odpowiednio rozmieścić oświetlenie w łazience?


Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim funkcjonalne o każdej porze. Z rana potrzebujemy jasnego światła. Dzięki niemu łatwiej i dokładniej wykonać wszystkie poranne czynności pielęgnacyjne. Dla kobiet, które wykonują make-up to szczególnie ważne, gdyż przy złym oświetleniu trudno o dobry i dokładny makijaż. W porze wieczornej zdecydowanie bardziej preferujemy nastrojowe, ciemniejsze światło takie, które podczas kąpieli pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Warto więc dokładnie, najlepiej jeszcze na etapie projektu zastanowić się gdzie chcemy je rozmieścić.


Aby sprostać naszym zmiennym w ciągu dnia oczekiwaniom i potrzebom, najlepiej zdecydować się na kilka punktów świetlnych rozmieszczonych w różnych częściach łazienki. W małym wnętrzu wystarczy oświetlenie górne oraz dodatkowe lampy przy lustrze. W łazience o dużym metrażu możemy zamontować oświetlenie górne oraz doświetlić lustro i strefę kąpieli.

Oświetlenie strefy mycia


Kluczową sprawą w łazience jest odpowiednie doświetlenie lustra nad umywalką. Umieszczenie lamp, czy kinkietów w tym miejscu jest koniecznością, jeśli zależy nam na komforcie korzystania z wnętrza podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Światło z lampy głównej w tym przypadku nie wystarczy!


Kinkiety wokół lustra należy zamontować tak, by równomiernie oświetlały twarz – tak by nie powstawały na niej cienie. Co za tym idzie umieszczamy je równolegle po obu stronach lustra lub bezpośrednio nad nim.

Oferta producentów w tym zakresie jest bardzo szeroka, dzięki czemu na pewno znajdziecie lampy, które dopasują się zarówno kolorem, jak i wzornictwem do stylu waszej łazienki. Możecie również wybrać lustro z oświetleniem. Możliwości jest wiele!




Ważne!

  • Nie powinniśmy umieszczać żadnego oświetlenia np. reflektorów naprzeciwko lustra. Światło będzie się w nim odbijać i oślepiać nas podczas korzystania z umywalki.


Nastrojowe lampy do łazienki


Wieczory spędzone w łazience mogą być jeszcze bardziej relaksujące jeśli w towarzystwie wanny wypełnionej po brzegi ciepłą wodą z naszymi ulubionymi olejkami eterycznymi pojawi się nastrojowe oświetlenie. Mogą to być kinkiety z żarówkami mlecznymi o słabej mocy, umieszczone w bezpiecznej odległości od wanny czy prysznica lub efektowne reflektory, czy modne w ostatnim czasie taśmy LED.

Dodatkowym uzupełnieniem mogą stać się kolorowe zasilane na baterie cotton balsy lub nastrojowe zapachowe świece. Wszystko to razem sprawi, że po całym dniu pełnym pracy i wyzwań odprężymy się w pełnym tego słowa znaczeniu w zaciszu własnego domowego spa.

Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: