Łazienka dla niepełnosprawnych

26/10
2018
Łazienki mogą być bardzo niebezpieczne, zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i starszych. Gładkie powierzchnie sprawiają, że samotne użytkowanie łazienki może być po prostu problematyczne. Specjalnie zaprojektowane wnętrza dla osób niepełnosprawnych ułatwiają osobom mniej mobilnym zachowanie niezależności i maksymalnego bezpieczeństwa w domu. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być zatem wyposażona w elementy ułatwiające poruszanie się i korzystanie z jej wyposażenia.

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w meble, wanny lub prysznice łatwo dostępne, płytki powinny być przede wszystkim antypoślizgowe, a umywalka dostosowana do osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim. Lustro nad umywalką również powinno być zamontowane na odpowiedniej wysokości, aby osoba niepełnosprawna mogła się w nim przejrzeć.

Co zawierają łazienki dla niepełnosprawnych?

Poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych to chyba najważniejszy dodatek, jaki możesz umieścić w łazience, aby pomóc swoim bliskim, a tym samym uniknąć upadków i obrażeń. Kolejnym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest brak brodzika lub brodzik o niskim poziomie dostępu. Pod prysznicem można zamontować poręcze dla niepełnosprawnych oraz siedzisko prysznicowe, które ułatwi wzięcie prysznica przez osobę niepełnosprawną lub starszą. Głowica prysznicowa powinna również znajdować się w zasięgu użytkownika.


Uchwyty dla niepełnosprawnych oraz poręcze dla niepełnosprawnych to proste urządzenia, zwykle wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub wysokiej jakości stali nierdzewnej. Uchwyty łazienkowe oraz poręcze mogą być montowane na ścianie pod prysznicem, obok wanny lub toalety.


Toaleta dla niepełnosprawnych

Korzystanie z toalety dla osoby niepełnosprawnej nie zawsze jest proste. Osoba taka może czuć się niezręcznie, potrzebując pomocy w tej dziedzinie. Na szczęście istnieje wiele ułatwień, które możemy zastosować w toalecie by ułatwić jej codzienne łazienkowe zadania.

Toaleta dla niepełnosprawnych często jest montowana na podwyższonej wysokości – dzięki czemu łatwiej jest siadać i wstawiać z niej. W toalecie dla niepełnosprawnych warto również zainstalować poręcze i uchwyty, dzięki którym osoba na wózku będzie mogła samodzielnie korzystać z toalety. Użytkownik powinien również mieć poręcze lub inne środki podtrzymujące, które pozwolą mu na bezproblemowe przemieszczanie się z wózka inwalidzkiego do toalety. Ponadto powinno być wystarczająco dużo miejsca wokół samej toalety, aby osoba niepełnosprawna mogła wygodnie manewrować.


Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: