Regulator temperatury - co warto wiedzieć przy zakupie

20/08
2019
Regulator temperatury to przyrząd służący do kontroli temperatury, obliczający różnicę między wartością zadaną, a zmierzoną temperaturą. Sterownik pobiera sygnał wejściowy z czujnika temperatury. Regulator temperatury posiada wyjście, które jest podłączone do elementu sterującego, takiego jak grzejnik, klimatyzator czy wentylator. Co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Regulator temperatury


Regulator temperatury stosowany jest, aby dokładnie kontrolować temperaturę bez dużego zaangażowania operatora. System kontroli temperatury opiera się na sterowniku, który przyjmuje czujnik temperatury, taki jak termopara lub czujnik RTD jako wejście.

Porównuje on rzeczywistą temperaturę z wymaganą temperaturą kontrolną lub wartością zadaną. Dostarcza sygnał wyjściowy do elementu sterującego. Regulator temperatury lub termostat to jedna część całego systemu sterowania, a cały system powinien zostać przeanalizowany przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Rolą regulatora temperatury jest pomiar temperatury na termometrze, porównanie go z wartością zadaną i obliczenie czasu, przez jaki grzejnik lub piec powinien pozostać włączony, aby utrzymać stałą, zdaną temperaturę.

Czujnik temperatury


Pierwszym czynnikiem przy wyborze czujnika temperatury jest wybór zakresu temperatur. Na przykład w środowiskach powyżej 1000°C, termopara jest często jedyną opcją jaką możemy zastosować. Jednak tylko kilka zastosowań wiąże się z tak ekstremalnymi temperaturami. W większości systemów przemysłowych, medycznych, motoryzacyjnych oraz konsumenckich typowy zakres temperatur pracy jest znacznie niższy.

W domowych warunkach taki wysoki zakres nie będzie potrzebny. Zakres pomiaru od -50°C do 70°C w zupełności powinien wystarczyć. Czujnik temperatury powinien być zamontowany również w odpowiednim miejscu, aby pomiar był miarodajny. Zamontowanie czujnika nad grzejnikiem czy obok dużego okna może zaburzyć pomiar temperatury w danym pomieszczeniu.

Regulator pokojowy


Jedna osoba preferuje wyższe, a druga niższe temperatury. Niektórzy ludzie są często w domu, inni tylko rano i wieczorem. To sprawia, że tym bardziej ważne jest, aby temperatura mogła być kontrolowana indywidualnie. Trend w kierunku „inteligentnego domu” umożliwia to. Szeroka gama technologii w jednym domu może komunikować się ze sobą i może być również kontrolowana za pomocą centralnych jednostek. Rośnie także wykorzystanie inteligentnych technologii sterowania w biurach czy w budynkach użyteczności publicznej.

Wybór odpowiedniego regulatora temperatury


Regulatory temperatury są używane do wielu różnych zastosowań domowych i przemysłowych. Ważne jest, aby dokładnie określić wykorzystanie regulatora temperatury przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Rodzaj czujnika wejściowego (termopary, RTD) i zakresu temperatur jest ważnym czynnikiem. Oto czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego regulatora temperatury:

  • Rodzaj czujnika wejściowego (termopara, RTD itp.);
  • Zakres temperatury (dla domowego zastosowania wystarczy zakres od -50°C do 70°C);
  • Wymagany rodzaj mocy wyjściowej (transfer elektromechaniczny, SSR, prosta wydajność);
  • Działanie kontrolne (włączanie, wyłączanie, PID);
  • Liczba i rodzaj czujników.

Regulatory temperatury są dostarczane z szeroką gamą opcji, elementów sterowania i akcesoriów. Warto przed zakupem dobrze zastanowić się nad wykorzystaniem tych opcji w regulatorze. Każda dodatkowa opcja może zwiększyć koszt zakupu urządzenia.

Sterownik do pieca


Sterowniki do pieców umożliwiają zarówno zarządzanie procesem wytwarzania ciepła, jak i dystrybucję go w systemie grzewczym. Ich podstawową funkcją jest dobór poszczególnych parametrów pracy pieca. Sterownik do pieca dobiera te parametry w taki sposób, aby umożliwić ekonomiczne spalanie, a jednocześnie zapewnić użytkownikom komfort cieplny. W zależności od rodzaju pieca (kotły gazowe, piece na pellet, piece na ekogroszek, piece na węgiel) sterownik jest nieco inny, ale jego zasada jest podobna. Nowoczesne i bardziej zaawansowane sterowniki mogą regulować wiele czynników wspomagających proces spalania równocześnie.


Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: