Kotły C.O. - systemy kominowe 

(49 produktów)
Filtry
Wyczyść filtry x
-

Każdy, kto budował lub remontował dom wie, że prawidłowy wybór systemu kominowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności ogrzewania. Komin nie musi służyć jedynie do odprowadzania spalin z kotła – w praktyce wyróżniamy trzy różne rodzaje kanałów kominowych.

Jakie systemu kominowe stosuje się w domach?

Dymowy system kominowy to kanał przeznaczony do odprowadzania spalin z kotłów i kominków opalanych stałymi paliwami. W takich spalinach oprócz gazów znajdują się także pyły, sadza oraz para wodna.

Spalinowy system kominowy odprowadza produkty spalania wytwarzane przez kotły gazowe lub olejowe. W urządzeniach z zamkniętą komorą spalania komin może jednocześnie pełnić rolę doprowadzanie powietrza, niezbędnego do procesu spalania.

Kanały wentylacyjne to również kominy – ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu. Są szczególnie ważne w pomieszczeniach pozbawionych okien – niektórych kuchniach, łazienkach, pralniach i na poddaszach.

Ceramiczny system kominowy

Dawniej kominy były murowane z cegieł lub pustaków ceramicznych. Z czasem zaczęto z nich rezygnować na rzecz kanałów kominowych tworzonych z betonowych kształtek. Współcześnie system kominowy staje się coraz lżejszy i łatwiejszy w montażu. Dominują modele ceramiczne oraz stalowe.

Przewody ceramiczne składają się najczęściej z dwóch warstw – wewnętrznego wkładu oraz obudowy z lekkiego betonu, pomiędzy którymi znajduje się otulina z wełny. Można je stosować do wszystkich rodzajów kotłów i kominków, niezależnie od stosowanego paliwa. Ich wadą jest jednak stosunkowo skomplikowany montaż i duża ingerencja w konstrukcję budynku – dlatego też sprawdzają się głównie w nowobudowanych domach.

Kominy i wkłady stalowe

System kominowy ze stali jest produkowany w wersjach dopasowanych do konkretnych kotłów. Wyróżniamy zatem stalowe kominy do kotłów gazowych i olejowych, kominków i kotłów na paliwa stałe oraz kotłów kondensacyjnych. Dopasowanie konstrukcji komina do rodzaju kotła i paliwa jest ważne, gdyż do produkcji konkretnych modeli stosowane są inne rodzaje stali, dopasowane do danych warunków pracy. Wkłady i kominy dedykowane do pieców i kominków zasilanych drewnem i pelletem powstają ze stali żaroodpornej, modele do kotłów gazowych i olejowych – ze stali kwasoodpornej, a wersje przeznaczone do instalacji zasilanych węglem lub ekogroszkiem z bardzo trwałego stopu posiadającego jednocześnie cechy stali żaro- i kwasoodpornej.

Kominy i wkłady dzielimy na jedno- i dwuścienne, w których również stosuje się izolującą warstwę wełny mineralnej. Pozwala to budować kanały kominowe również na zewnątrz budynku, co pozwala uniknąć ingerencji w konstrukcję remontowanego domu.

Stalowy system kominowy można również wstawić do istniejącego już komina murowanego lub kanału wentylacyjnego – wtedy do czynienia mamy z wkładem stalowym. Konstrukcja jest bardzo lekka, dzięki czemu niepotrzebny jest podtrzymujący instalację fundament. To czyni ze stalowych systemów kominowych rozwiązanie bardzo proste i stosunkowo tanie w montażu.