Jak działa spłuczka?

05/05
2019
Toalety spłukiwane były po raz pierwszy użyte w niektórych częściach Indii i Pakistanu około 2700 lat temu. W 1775 roku Alexander Cummings wynalazł pułapkę typu S, która jest używana do dziś. Spłukiwane toalety stały się urządzeniem z którego korzystamy na co dzień. Jak działa spłuczka w toalecie? Ile wody zużywa?

Jak działa spłuczka w toalecie?


Spłukiwana toaleta usuwa nasze nieczystości przy użyciu wody, aby wysłać je przez rurę spustową do innego miejsca (najczęściej do oczyszczalni lub szamba). Na pierwszy rzut oka toalety wydają się dość proste. Rura odpływowa przechodzi przez podłogę a zbiornik z wodą na górze (zwany cysterną), czeka, gdy ktoś naciska przycisk lub pociąga za dźwignię lub łańcuch.

Większość toalet spłukiwanych jest czysto mechanicznych. Woda opada pod wpływem grawitacji. Po spłukaniu spłuczka musi być napełniana automatycznie, a operacja napełniania musi trwać wystarczająco długo, aby napełnić zbiornik, nie powodując tym samym jego przepełnienia. W cysternie zamontowany jest często pływak, który kontroluje poziom wody. Gdy woda jest opróżniona to pływak znajduje się na dnie spłuczki odblokowując źródło wody.


Podczas napełniania pływak unosi się na wodzie i gdy zbiornik będzie pełny – blokuje źródło wody. W toalecie część wody jest zawsze uwięziona w dużej zakrzywionej rurze u podstawy toalety, zwanej zakrętem S (lub pułapką S). Ta niewielka ilość wody skutecznie uszczelnia rurę ściekową, zapobiegając przedostawaniu się do łazienki zarazków i nieprzyjemnych zapachów.


Dlaczego spłuczka nie pobiera wody?


Kiedy woda nie płynie do toalety, zazwyczaj zaczynamy od wyłączenia dopływu wody, a następnie ostrożnie zdejmujemy nasadkę z górnej części zaworu napełniającego w zbiorniku (zawór kulowy / zawór pływakowy). Należy sprawdzić czy pływak nie został zablokowany, przez co odcina on źródło wody. Jeżeli pływak działa prawidłowo, należy sprawdzić czy nie zostało zatkane źródło wody i przewód doprowadzający wodę do spłuczki.


Spłuczka cieknie jak naprawić


Nieszczelna spłuczka toaletowa jest nie tylko irytująca, ale marnuje dużo wody i może naprawdę podnieść rachunki za wodę. Jeśli masz wyciek, należy go naprawić jak najszybciej. Oto nasze wskazówki dotyczące naprawy nieszczelnej spłuczki toaletowej. Najczęściej wyciekająca spłuczka toaletowa występuje, ponieważ trzeba wymienić podkładkę w spłuczce. Aby to zrobić, potrzebujesz śrubokręta, pary szczypiec oraz nowej podkładki.

Zacznij od wyłączenia zaworu, który podaje wodę do toalety. Zdejmij pokrywkę z toalety, a następnie spłucz toaletę. Woda nie powinna ponownie napełnić się w spłuczce. Poszukaj zaworu wylotowego (powinieneś zobaczyć go w środku, gdy patrzysz w dół). Aby wymienić podkładki, odkręć nakrętki pod spłuczką. Wyjmij zawór wylotowy i wymień podkładki. Wystarczy wypchnąć podkładki śrubokrętem i założyć nowe.


Następnie można umieścić zawór wylotowy z powrotem w toalecie. Ponownie włącz dopływ wody do toalety. Jeśli to nie rozwiąże problemu, musisz kupić nowy zestaw wylotowy spłuczki i dopasować go do toalety. Wymiana może być bardziej skomplikowana niż wymiana samej podkładki, ale nie powinna sprawić wielu problemów.


Ile wody zużywa spłuczka?


Ilość wody zużywanej przez toaletę można łatwo zmniejszyć dzięki dobrej konserwacji i prostym inicjatywom oszczędzania wody. Starsze spłuczki z systemem spłukiwania mieszczą od 9 litrów do 12 litrów wody. Nowoczesne modele mieszczą około 6 litrów wody.


Podwójne spłukiwanie to prosty system, który pozwala kontrolować objętość spłukiwania. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 50% objętości wody potrzebnej do spłukania. W domach ze starszymi toaletami średnie spłukiwanie zużywa około 13,6 litra, a dzienne zużycie wynosi 71,2 litra na osobę. W domu z toaletami o ultraniskim przepływie (ULF), ze średnią objętością spłukiwania wynoszącą 6 litrów, dzienne zużycie wynosi 34,4 litra na osobę.

Czteroosobowa rodzina korzystająca ze starszej toalety zużywa około 98,4 m3 rocznie w spłukiwaniu toalety, podczas gdy rodzina z toaletą ULF zużywa około 41,6 m3 wody rocznie, uzyskując oszczędności 56,7 m3 wody na rok.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: