Jak zapobiegać i usuwać pleśń pojawiającą się w łazience

04/05
2020
Pleśń nie jest tylko problemem estetycznym. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników. Najważniejsza jest profilaktyka, pozwalająca zmniejszyć ryzyka rozwoju grzybów, które uwielbiają środowisko ciepłe i wilgotne, a takie właśnie panuje w łazience. Przez swoje zaniedbanie możemy doprowadzić do rozwoju pleśni, której nie będzie można tak łatwo i szybko się pozbyć. Co jednak zrobić, gdy już się pojawi? Jest wiele sposobów na walkę z patogenami w swoich wnętrzach. Najwyższy czas je poznać.

Jak czyścić pleśń? Po jakie środki na pleśń sięgnąć?


Duży poziom wilgotności, wysoka temperatura i słaba wentylacja to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów w łazience. Z całą pewnością nie są one tam mile widziane. Co ciekawe,  pleśń i grzyby rozwijają się dużo wcześniej, pozostając niewidocznymi dla oczu. Zarodki pleśni mogą krążyć w powietrzu i przedostawać się z powietrza prosto do naszych płuc. Należy zapobiegać takiemu zjawisku, odpowiednio dbając o higienę w łazience. 



Pleśń pojawia się zwykle w miejscach najbardziej wilgotnych, typu prysznic, wanna, fugi i silikon. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem, jeśli chodzi wyczyszczenie pleśni z fug i silikonu, jest użycie specjalistycznego środka o działaniu grzybobójczym. Niestety ze skutecznością tej metody jest różnie i zwykle problem po jakimś czasie powraca, gdyż w przypadku takich preparatów nie zeskrobuje się wcześniej pleśni ani grzybów pokrywających powierzchnie, a jedynie pryska się lub nakłada się środek grzybobójczy bezpośrednio na powierzchnię, pozostawiając na kilkadziesiąt minut, po czym zmywa wszystko gąbką i wodą. Całą procedurę można powtórzyć po kilkunastu minutach. Przy mocno zagrzybionej powierzchni można nałożyć preparat bez rozcieńczania. Spryskane nimi fugi należy po kilkunastu minutach wyszorować przy pomocy szczoteczki, po czym spłukać zimną wodą. Należy mieć na uwadze, że chemiczne środki grzybobójcze zawierają szkodliwe dla ludzi związki chemiczne, dlatego należy zachować ostrożność i chronić drogi oddechowe oraz skórę i oczu. Tego typu zabiegi powinno się wykonywać w maseczce, gumowych rękawicach i najlepiej założyć również okulary ochronne.

Jak czyścić armaturę łazienkową?


Można nasączyć watę wybielaczem w miejscach najbardziej zainfekowanych pleśnią, zostawić ją na kilkanaście godzin, po czym wyczyścić powierzchnię szczotką i spłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Jeszcze innym sposobem jest zrobienie sprayu z amoniaku i sody oczyszczonej, którym można spryskiwać zanieczyszczone fugi i silikon. Mieszankę pozostawia się na powierzchni około godzinę, po czym spłukuje dużą ilością wody. 



Okazuje się, że nie trzeba używać dodatkowo żadnych chemicznych preparatów o działaniu grzybobójczym, aby pozbyć się pleśni i grzybów z łazienki. Jest wiele domowych sposobów na walkę z tego typu intruzami. Z walce z grzybem i pleśnią w łazience pomogą środki takie jak ocet,  który w połączeniu z sodą oczyszczoną jest doskonałym środkiem grzybobójczym. Można spróbować także proszku do pieczenia wymieszanego z wodą na gęstą papkę, wybielającej pasty do zębów, płynu do mycia naczyń i soku z cytryny.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w łazience?


Jest wiele sposobów na uchronienie się przed rozwojem pleśni i grzybów w swojej łazience. Kluczowa jest odpowiednia wentylacja łazienki. Warto zacząć od sprawdzenia ogrzewania, wentylacji, izolacji. Niebagatelne znaczenie ma także dobór spoin, a właściwie prawidłowe położenie płytek, częste wietrzenie i prawidłowe zamontowanie ceramiki sanitarnej. W miarę możliwości zaleca się zamontować w łazience system z wymuszonym obiegiem powietrza z grawitacją. To samo dotyczy wietrzników okiennych i kratki higrosterowanej w drzwiach. Otwory wentylacyjne w drzwiach pozwolą na wymienianie powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci z łazienki.



Dobrym rozwiązaniem będzie także wentylator mechaniczny. Świetnie sprawdza się po prysznicu czy kąpieli, ale może być używany w sposób ciągły. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie drożności komina i pamiętanie o częstym czyszczeniu kratki wentylacyjnej. Po każdym prysznicu i kąpieli powinno się otworzyć na oścież okno w łazience, aby nie dopuścić do osadzania się na ścianach i meblach pary wodnej. Jeśli co jakiś czas pojawia się jednak pleśń i grzyby w łazience, warto rozważyć jej remont i zainwestowanie w izolację przeciww

Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: