Rodzaje baterii wannowych

14/05
2020
Pomimo tego, ze prysznice są przez wiele osób uważane za rozwiązanie bardziej praktyczne, wanny nadal chętnie montowane są w wielu nowych domach i mieszkaniach. Jest to związane z wygodą i możliwością zrobienia sobie relaksującej kąpieli, a nawet zastosowaniu rytuałów leczniczych. Wanna w domu to również bardzo praktyczne rozwiązanie: małe dziecko dużo prościej jest wykąpać w wannie, lub wstawić do niej małą wanienkę, natomiast w przypadku prysznica często nie jest to w ogóle możliwe ze względu na zbyt małe wymiary brodzika i kabiny. Niezbędnym elementem wyposażenia każdej wanny jest bateria i to na tym elemencie skupimy się w poniższym artykule.

Rodzaje baterii wannowych


Istnieją dwa podstawowe typy baterii wannowych. Są to baterie naścienne oraz baterie wolnostojące. Wybór danego typu będzie zależał nie tylko od osobistych preferencji, ale również od technicznych możliwości montażu w danym miejscu. Warto pomyśleć o tym elemencie już na etapie projektowania łazienki, ponieważ często w zależności od wybranego typu baterii, należy w taki lub inny sposób zamontować wannę.

Baterie naścienne


Baterie naścienne są szczególnie polecane do wszystkich wanien, które mają krótkie ranty. Dodatkowo sprawdzą się one w łazienkach w których wanna znajduje się w narożniku. Dzięki temu przestrzeń jaka zostanie zaoszczędzona można wykorzystać na ozdoby lub jako półkę na artykuły kosmetyczne.



Baterie wolnostojące


We wszystkich wannach posiadających szeroki rant bez wątpienia lepiej sprawdzą się baterie wolnostojące. W tym wypadku bateria naścienna musiałaby mieć bardzo długą wylewkę, aby uniknąć chlapania i zalewania rantu. Mogłoby to wyglądać nieestetycznie, a dodatkowo takie rozwiązanie jest bardzo niepraktyczne. Jeśli w okolicy wanny planowana jest zabudowa przestrzenni płytkami to lepiej sprawdzą się baterie wolnostojące. Odpowiednio dobrana bateria będzie wyglądać estetycznie, a dodatkowo uchroni nas przed rozchlapywaniem wody na podłogę.



Wyposażenie baterii łazienkowych


Od lat baterie łazienkowe to już nie tyko urządzenie, które doprowadza wodę do wanny, ale także element ozdobny, który ma zapewnić jak najlepszą funkcjonalność. Producenci poza unikalnym designem, konkurują ze sobą również w kwestii innowacji jakie posiadają ich baterie.

Jednym z elementów wyposażenia baterii wannowych, który bez wątpienia w znaczący sposób podnosi poziom komfortu użytkowania jest wbudowany termostat. Dzięki niemu można ustawić jednym pokrętłem ustawić odpowiednią temperaturę wody. Po odkręceniu nie występuje wtedy ryzyko zarówno poparzenia jak i nieprzyjemnego polania się zimną wodą.

Taka funkcjonalność przyda się przede wszystkim rodzicom małych dzieci, ale również osobom starszym.



Kolejnym elementem na które warto zwrócić uwagę jeśli wybierzemy baterię z termostatem, jest blokada temperaturowa. Zapobiegnie to przypadkowemu zmniejszeniu lub zwiększeniu temperatury wody. Dodatkowo w przypadku awarii zimnej wody, dopływ gorącej zostanie automatycznie odcięty.

Jeśli chcemy ograniczyć wielkość rachunków, warto zwrócić uwagę na baterie wyposażone w głowice ECO, które pozwalają znacznie ograniczyć zużycie ciepłej wody, ale również wody w ogóle. Baterie tego typu mogą posiadać specjalny przycisk ograniczający przepływ wody. Dopiero po jego wciśnięciu strumień się zwiększa. Pozwoli to na uniknięcie odruchowego odkręcania wody na maksymalną moc, gdy nie jest to potrzebne.

Nowoczesne baterie łazienkowe


Jak już wcześniej wspomniano, nowoczesne baterie łazienkowe mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji poza nalewaniem wody. Warto do swojej łazienki wybrać takie o wyjątkowym designie, w których każdy detal będzie wykonany z najwyższą starannością.

Zapewni to bezawaryjną pracę przez lata. Mnogość baterii w ofercie producentów pozwoli na dobranie odpowiedniej baterii bez względu na to czy posiadamy nowoczesną czy klasyczną łazienkę. Dodatkową zaletą nowoczesnych baterii łazienkowych jest możliwość doboru akcesoriów pasujących designem do baterii. Dzięki temu cała łazienka będzie wyglądała spójnie i zachowa ponadczasowy charakter.
 

Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: