Jaki stelaż do WC?

20/09
2018
Stelaż WC służy do montażu ceramiki podwieszanej i jest niezbędny do zamontowania misy WC. Stelaż podtynkowy montowany jest w ścianie – dzięki temu zyskujemy na estetyce, ponieważ całość schowana jest w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest tylko misa WC oraz przyciski spłukiwania.

WC podtynkowe pomaga również zaoszczędzić nieco miejsca w łazience, dzięki temu że cześć elementów jest zainstalowana w ścianie i nie zajmuje przestrzeni łazienki. Szerokość stelaża podtynkowego zazwyczaj mieści się w przedziale od 35 do około 50 centymetrów. Stalowa rama stelażu podtynkowego jest odporna na korozję i może wytrzymać ciężar nawet 400 kg. Nie ma zatem obawy ze podczas użytkowania stelaż nie wytrzyma – jest to bezpieczna konstrukcja.

 

Stelaż podtynkowy WC może być zarówno do lekkiej zabudowy z płyt kartono-gipsowych jak i do ciężkiej zabudowy – do zamurowania. Montaż stelaża WC jest nieco skomplikowany i czasochłonny. Ułatwienie stanowić może wybór stelaża ze styropianowym wypełnieniem. W przypadku ciężkiej zabudowy (zwanej też mokrą) stelaż należy obmurować cegłą lub pustakiem.

 

Decydując się za stelaż do suchej zabudowy  - montaż będzie prostszy i mniej czasochłonny. Należy pamiętać aby stosować płyty kartono-gipsowe odporne na wodę (zielone). Stelaże podtynkowe mogą mieć różną wysokość, a co za tym idzie różną wysokość montażu spłuczki.


Na rynku dostępne są stelaże do zabudowy niskiej (o wysokości ramy nośnej 80 – 90  cm) oraz stelaże do zabudowy wysokiej (o wysokości ramy nośnej 110 – 130 cm). Istotnym parametrem stelażu podtynkowego jest to, jaką spłuczką dysponuje – na rynku występują bowiem modele o pojemności od 3 do nawet 9 litrów.

Zestaw podtynkowy WC

Zestawy podtynkowe WC często zawierają również dodatkowe elementy takie jak maty wygłuszające, wsporniki mocujące, pojemnik fresh czy przyciski spłukiwania. W zestawie podtynkowym WC znajdziemy również (w zależności od producenta): przyłącze wody, zaślepki ochronne, zestaw króćców, kolanko odpływowe z obudową otworu serwisowego. Większość producentów oferuję stelaż podtynkowy z możliwością regulacji wysokości montażu misy WC.



Podczas wyboru stelażu WC warto również zwrócić uwagę na okres gwarancji oraz przed zakupem  należy zapoznać się z proponowanymi warunkami gwarancyjnymi, jakie udziela producent.

Stelaż podtynkowy do bidetu

W przypadku montażu bidetu do twardej, solidnej ściany (np. z cegły czy pustaka) stelaż podtynkowy do bidetu nie będzie wymagany. Bidet można przykręcić bezpośrednio do ściany. Jednak jeżeli mamy ścianę kartono-gipsową stelaż okaże się niezbędny, aby utrzymać ciężar ceramiki oraz osoby korzystającej z urządzenia.

Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: