Jak urządzić rodzinną łazienkę

16/11
2020
Często bywa tak, że wszyscy członkowie rodziny korzystają z jednej łazienki, ale każde z nich ma odrębne wymagania odnośnie elementów wyposażenia. Projektując łazienkę przeznaczoną dla całej rodziny musimy pamiętać, że ma być ona przede wszystkim funkcjonalna. Nie oznacza to zainstalowania w niej wszystkich dostępnych sprzętów armatury sanitarnej. Należy wybrać tylko te, które są najbardziej potrzebne, a zarazem nie zajmują zbyt dużo miejsca. Radzimy jak zapewnić dzieciom przyjemne i bezpieczne korzystanie z łazienki.

Funkcjonalność przede wszystkim


W łazience stworzonej dla rodziny kluczowa jest funkcjonalność i komfort użytkowania. Dostęp do urządzeń sanitarnych powinien być łatwy, zatem zrezygnować należy z zastosowania ścianek działowych. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, wybierzmy prysznic. Natomiast jeśli mamy w domu małe dzieci, wanna będzie zdecydowanie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.


Zastosowanie obu tych elementów zależy od metrażu pomieszczenia. Dostępny na rynku asortyment z kategorii wyposażeniem łazienek daje nam możliwości kupienia wanny, która jest odpowiednio wyprofilowana, aby również korzystać z niej jako prysznica w tym celu wystarczy do niej odpowiedni parawan nawannowy.

Zastanawiając się nad kolorystyką łazienki przeznaczonej dla całej rodziny szczególną uwagę należy zwrócić na neutralne barwy, którą bez większego trudu zaakceptuje każdy z domowników. Łazienka musi mieć uniwersalny charakter, dlatego stylistyczny umiar jest jak najbardziej wskazany. Dopasowanie do własnego gustu może okazać się dla reszty użytkowników nieatrakcyjne.

Wszechobecny porządek

Zastosowanie w łazience pojemnych półekszafek to absolutna podstawa. Muszą się w nich pomieścić ręczniki, liczne środki czystości oraz kosmetyki należące do każdego z domowników. Pozostawienie tych elementów na otwartej przestrzeni łazienki sprawi, że będzie ona wyglądała na zaniedbaną.


W łazience powinien pojawić się kosz na pranie, nawet jeśli pralka znajduje się w innej części domu. Tradycyjny kosz może nie komponować się z resztą pomieszczenia i sprawiać wrażenie nieestetycznego, dlatego wielu producentów proponuje swoim klientom kosze do zabudowy. Nie rzucają się w oczy, a przede wszystkim sprawiają, że na posadzce nie zostają rzucone niedbale koszulki i skarpetki. Dla małego dziecka każda kąpiel jest rytuałem, a samodzielne umycie zębów powodem do dumy.


Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: