Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

16/12
2020
Mieszkalne poddasze ma niezwykły urok. Aby jednak żyło się na nim nie tylko pięknie, ale i komfortowo, trzeba precyzyjnie i szczegółowo zaprojektować aranżację wszystkich znajdujących się tam pomieszczeń ze skosami, mając na względzie szczególnie łazienkę.

Maksymalne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni w łazience na poddaszu jest szczególnym wyzwaniem. Jak wykorzystać skosy i poradzić sobie z nietypowymi wymaganiami takiej łazienki?

Powierzchnia użytkowa łazienki na poddaszu


12-metrowy pokój kąpielowy może skurczyć się do 3 metrów, jeśli ścianka kolankowa jest bardzo niska, a dach pomieszczenia dwuspadowy. Dlatego projektując wystrój łazienki, trzeba bardzo dokładnie wczytać się w plan i obliczyć powierzchnię użytkową (czyli tę część pomieszczenia, która ma powyżej 1,90 m wysokości). Najlepiej zaś, zanim zakupi się jakąkolwiek ceramikę, zmierzyć osobiście powierzchnię użytkową. Wszelkie przyłącza projektanci umieszczają na projektach najczęściej tak, by możliwe było wygodne korzystanie z wanny, prysznica czy toalety bez ryzyka uderzenia głową o ścianę przy wstawaniu z wanny – dlatego najczęściej wyjściowy projekt aranżacyjny może być trudny do zmiany.


Wanna lub prysznic w łazience na poddaszu


Umieszczenie wanny w łazience ze skosem może być trudne – trzeba przecież do niej swobodnie wchodzić. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest tu zazwyczaj narożna wanna umieszczona pod skosem. Dzięki swojemu kształtowi umożliwia ona wygodne wchodzenie, a jednocześnie przestrzeń o niższej wysokości jest zagospodarowana. Innym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa – najczęściej przygotowuje się ją na zamówienie, biorąc pod uwagę skos oraz kąt spadku płaszczyzny dachu.



Wykorzystaj okno dachowe


Jeśli w łazience znajduje się okno, to dobrze wykorzystać to, że do łazienki wpadać będzie dzienne światło, i ją doświetlać. Zwróć uwagę na kąt padania promieni słonecznych – nie umieszczaj lustra tak, by wpadające do pomieszczenia światło, odbijając się od tafli, oślepiało użytkownika. Jeśli tak się stanie, trzeba będzie zasuwać rolety, tracąc tym samym korzyści z posiadania okna w łazience. Weź też pod uwagę to, że miejsce, w którym znajduje się okno, ma zazwyczaj nieco więcej przestrzeni pod sufitem – w razie konieczności można tak umieścić wannę, by wstając z niej, prostować się w miejscu, gdzie znajduje się okno (zmierz wysokość pomieszczenia w tym miejscu w momencie otwarcia okna).

Ścianka kolankowa – miejsce do wykorzystania


Nawet jeśli ścianka kolankowa jest niska, nie znaczy to, że nie można wykorzystać przestrzeni, którą ona daje. Nawet 30 cm wysokości pozwala na zamontowanie szafek, w których będzie można przechowywać ręczniki czy przybory kosmetyczne. Oczywiście do takiej szafki trzeba się schylić, ale dokładnie tak samo postępujemy ze zwykłymi szafkami. Zakup gotowej szafki najprawdopodobniej będzie dość trudny, ale w łazience świetnie sprawdzą się płyty gipsowe (z rdzeniem z włókna szklanego), które są odporne na wilgoć. By zaoszczędzić miejsce, można wykorzystać system drzwi przesuwnych.



Toaleta na ściance kolankowej


Ścianka kolankowa to również doskonałe miejsce do montażu bidetu lub toalety. Wielu producentów oferuje obniżane stelaże podtynkowe, które można zamontować na 80-centymetrowej ściance. Warto jednak pamiętać o tym, by wcześniej sprawdzić, czy z urządzenia będzie można swobodnie korzystać. Przy dachu o bardzo ostrym kącie spadku wysokim mężczyznom może być niewygodnie.

Projektowanie łazienki na poddaszu to wyzwanie. Przy odrobinie inwencji i zachowaniu zasad ergonomii efekt może być jednak porywający.





Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: