Sposoby na oszczędzanie wody w domu. 17 porad.

05/09
2019
Oprócz oszczędności na rachunku za media, ochrona wody pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu wody w pobliskich jeziorach, rzekach i lokalnych działach wodnych. Oszczędzanie wody zapobiega także emisjom gazów cieplarnianych związanych z uzdatnianiem i dystrybucją wody. Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody


Oszczędzanie wody może również przedłużyć żywotność systemu septycznego, zmniejszając nasycenie gleby i zmniejszając zanieczyszczenie spowodowane wyciekami. Przeładowanie miejskich systemów kanalizacyjnych może również powodować przepływ nieoczyszczonych ścieków do jezior i rzek. Im mniejsza ilość wody przepływającej przez te systemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo zanieczyszczenia. W niektórych społecznościach uniknięto kosztownej rozbudowy systemu kanalizacyjnego dzięki ogólnounijnej gospodarce wodnej.

Sposoby oszczędzania wody


Jakie są sposoby oszczędzania wody? Wbrew pozorom sposobów na oszczędzanie wody jest całkiem sporo! Niektóre nie wymagają nakładów pieniężnych a jedynie wymagają zmiany naszych przyzwyczajeń. Poniżej przedstawiamy kilkanaście sposobów, które pomogą w oszczędzaniu wody.

1. Biorąc prysznic zamiast pozwolić wodzie spłynąć do kanalizacji, można podłożyć wiadro pod kranem, czekając, aż woda pod prysznicem się rozgrzeje. Zebraną wodę można użyć do spłukiwania toalety lub podlewania roślin.

2. Wyłącz kran podczas mycia zębów. Nie pozwól, aby cała woda spłynęła do kanalizacji, gdy będziesz myć zęby. Wyłącz kran po zmoczeniu szczoteczki i pozostaw wyłączony, aż nadejdzie czas płukania zębów.

3. Wyłącz kran podczas mycia rąk. Czy potrzebujesz wody podczas szorowania rąk? Zaoszczędź kilka litrów wody i wyłącz kran po wyszorowaniu rąk.

4. Napraw swoje wycieki. Niezależnie od tego, czy lubisz majsterkowanie, czy wynajmujesz hydraulika, naprawa nieszczelnych baterii może przyczynić się do dużych oszczędności wody.

5. Użyj ponownie wody od gotowania makaronu. Zamiast wylewać tę wodę do kanalizacji, spróbuj wlać wodę z makaronu do dużego garnka. Gdy ostygnie, możesz użyć jej do podlewania roślin. Tylko poczekaj, aż woda wystygnie, bo jeśli wylejesz tę wrzącą wodę na swoje rośliny, możesz je skrzywdzić.

6. Jeśli czujesz się zmuszony by umyć samochód, zawieź go do myjni samochodowej, która przetwarza wodę, zamiast myć samochód w domu za pomocą węża.

7. Wybierz wydajne urządzenia. Napowietrzając baterie, inwestując w toaletę o niskim przepływie, wybierając wydajne głowice prysznicowe i wybierając zmywarkę i pralkę z systemem oszczędzania wody, można uzyskać duże oszczędności wody.

9. Nie uruchamiaj zmywarki ani pralki, dopóki nie będzie pełna. Włączanie urządzeń, które nie są załadowane do końca powoduje zużycie większej ilości wody.

10. Kontroluj swoje rachunki za wodę, aby wykryć ewentualne wycieki. Jeśli twój rachunek za wodę gwałtownie wzrośnie, istnieje duża szansa, że sprawcą jest przeciek. Zadzwoń do hydraulika, aby sprawdzić instalację i w razie potrzeby napraw ją.

11. Zainstaluj beczkę pod rynną. Zbieranie wody deszczowej to świetny sposób na utrzymanie nawodnienia roślin bez włączania węża lub tryskacza.

12. Starsze toalety zużywają dużo wody. Możesz wymienić spłuczkę na nowy model, który posiada system oszczędzania wody.

13. Podlewaj rośliny na zewnątrz wczesnym rankiem. Będziesz potrzebował mniej wody, ponieważ niższe temperatury rano oznaczają utratę mniejszej ilości wody do odparowania. Wieczorne nawadnianie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

14. Używaj mniej energii elektrycznej. Elektrownie wykorzystują tysiące litrów wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną pozwoli zmniejszyć zużycie wody w elektrowni.

15. Pomiń prysznic od czasu do czasu. Czy naprawdę musisz brać prysznic kilka razy dziennie lub  codziennie? Pomijanie nawet jeden prysznic tygodniowo daje duże oszczędności wody.

16. Ponownie użyj brudnej wody. Brudną wodę z mycia rąk czy naczyń możesz ponownie wykorzystać np. do spłukiwania w toalecie

17. Gotując wodę w czajniku wlej tyle wody ile potrzebujesz.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: