Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

05/09
2019
Mimo, że gorący prysznic pomaga w porannym odpoczynku oraz rozluźnia mięśnie po ciężkim dniu pracy, powstająca wilgoć może powodować problemy w łazience. Zbyt duża wilgotność prowadzi do kondensacji, która z kolei może powodować pleśń, nie mówiąc już o łuszczeniu się farby i tapet. Ponieważ każda łazienka jest inna, dostępne narzędzia do walki z wilgocią różnią się. Czym zabezpieczyć ściany przed wilgocią?

Czym zabezpieczyć ściany przed wilgocią?


Kondensacja na ścianach występuje, gdy wilgoć i ciepło są połączone z chłodnym i suchym powietrzem. Dlatego, gdy bierzemy gorącą kąpiel lub wytwarzamy parę wodną - wtedy ściany i sufit zbierają kondensację. Podczas gdy sama kondensacja nie jest problemem, skutki kondensacji na ścianach łazienki mogą być kłopotliwe. Jeśli obecnie remontujesz lub przebudowujesz swoją łazienkę, ważne jest, aby wybrać farbę i inne materiały w specyficznych opcjach, które są szczególnie przyjazne dla łazienki. Materiały te mogą wytrzymać wyższe temperatury i wysoki poziom kondensacji. Nadmierne ilości wilgoci bez wentylacji mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie. Łazienki są szczególnie podatne na rozwój pleśni, co może mieć negatywny wpływ na płuca. Z biegiem czasu wilgoć przenika do ścian i podłóg, a w ciemnych przestrzeniach ścian zaczyna rozwijać się pleśń.

Zabezpieczenie ścian przed wilgocią


Zastosowanie specjalnie opracowanej farby antykondensacyjnej do ścian i sufitów w łazience może pomóc zmniejszyć poziom kondensacji. Ta farba pomaga izolować sufity i ściany, zwiększając w ten sposób temperaturę powierzchni. Do tych farb często dodaje się środek grzybobójczy, aby chronić przed potencjalnym wzrostem pleśni. Przygotuj powierzchnie do malowania, usuwając wszelkie istniejące pleśnie za pomocą roztworu grzybobójczego, zgodnie z zaleceniami producenta. Nałóż dwie lub trzy warstwy farby, aby zapewnić maksymalną ochronę przed kondensacją.

Wilgoć na ścianach – jak zapobiegać?


  • Włącz wentylator. Jeśli w Twojej łazience są wentylatory wyciągowe, używaj ich podczas prysznica lub kąpieli. Wentylator powinien działać przez około 10 do 15 minut po kąpieli.
  • Otwórz okna. Podobnie jak działające wentylatory, pomaga to kierować wilgoć na zewnątrz podczas i po prysznicu. Otwórz wszystkie okna łazienki przed prysznicem i utrzymuj je otwarte przez około 10 lub 15 minut. Jeśli mieszkasz sam, otwieraj drzwi łazienki.
  • Weź chłodniejszy prysznic lub kąpiel. Oprócz zmniejszenia rachunków za energię, prysznic w zimniejszej wodzie zmniejszy wilgotność w łazience
  • Po użyciu wytrzyj kabinę prysznicową, ściany, drzwi oraz okna. Użyj wycieraczki, aby zetrzeć wszelkie krople wody lub kondensację na tych powierzchniach. Kieruj wodę w kierunku odpływu z prysznica.
  • Jeśli zostawisz wodę do odparowania, sprawi to, że łazienka będzie bardziej wilgotna. Podobnie natychmiast zetrzyj wszelkie kałuże lub stojącą wodę na podłodze.
  • Powieś mokre ubrania, ściereczki i ręczniki do wyschnięcia na zewnątrz, a nie w łazience. Te wilgotne rzeczy zwiększają wilgotność w często ograniczonej przestrzeni w łazience, więc zamiast tego pozwól im wyschnąć na powietrzu.
  • Uruchom przenośny lub mini osuszacz w swojej łazience. Jeśli wybierzesz model elektryczny, wybierz osuszacz, który używa podkładek żelowych. Możesz też wyposażyć swoją łazienkę w nieelektryczne pochłaniacze wilgoci, takie jak worki lub tace ze środkiem pochłaniającym wilgoć, które zawierają krystaliczne ciała stałe, które zatrzymują wilgoć.

Inne sposoby na wilgoć w łazience


Do innych pomysłów na utrzymanie kondensacji w łazience należą między innymi wycieranie wody wokół zlewu i na podłogach. Spróbuj wziąć nieco chłodniejszy prysznic, aby uniknąć nasycania powietrza kroplami wody. Niektóre specjalnie opracowane produkty mają za zadanie pochłaniać nadmiar wilgoci z łazienki. Zwykle składają się z małych pojemników wypełnionych kryształami, które twardnieją i rozpuszczają się, wchłaniając wilgoć. Dywany i zasłony z tkaniny mogą również zachować wilgoć. Zastąp je podłogami z płytek i roletami okiennymi.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: