Rodzaje brodzików prysznicowych

01/02
2021
Podstawą wyposażenia łazienki z prysznicem jest brodzik. Jak dobrać odpowiedni - taki, który idealnie dopasuje się do kształtu i rozmiaru prysznica? Czy materiał z jakiego został wykonany brodzik ma znaczenie. Zobacz nasz krótki przewodnik po brodzikach prysznicowych.
Najlepszą metodą doboru brodzika jest zakup dedykowanego przez producenta do danego rodzaju kabiny prysznicowej. Dzięki temu unikniesz komplikacji podczas montażu. Większość producentów dodaje do brodzików nogi, syfony, podstawy styropianowe lub stelaże. Co jednak w sytuacji kiedy sami musimy wybrać brodzik prysznicowy?

Kształty i wielkość brodzików prysznicowych

Wielkość i układ łazienki mają ogromne znaczenie w doborze wymiaru i kształtu brodzika. Korzystanie z kabiny prysznicowej powinno być po prostu wygodne i umożliwiające swobodne wejście oraz wyjście spod prysznica.

Większość z nas posiada małą łazienkę, dlatego najchętniej wybieramy brodziki narożne półokrągłe. Taki model brodzika pozwala zagospodarować każdy narożnik łazienki, nie rezygnując z komfortu kąpieli. Brodziki półokrągłe dostępne są w wymiarach 80x80, 90x90 i 100x100 cm.


Poza brodzikami narożnymi, chętnie nabywane są również modele prostokątne i kwadratowe. Dają one wiele możliwości aranżacyjnych. Nowoczesny kształt i minimalistyczna forma pozwala wykorzystać je zarówno w projektach skandynawskich, klasycznych jak i rustykalnych oraz industrialnych.



Brodzik prostokątny i kwadratowy zapewnia komfortową kąpiel i swobodę ruchu. Na rynku dostępne są brodziki prostokątne o następujących wymiarach: 100x80, 100x90 a nawet 120x80. Brodziki kwadratowe podobnie jak półokrągłe są mniejsze od prostokątnych. Na sklepowych półkach znajdziesz modele o wymiarach 80x80, 90x90 i 100x100 cm.



W nowoczesnych projektach łazienek coraz częściej wykorzystuje się asymetrię i oryginalne kształty. Dlatego półokrągłe i okrągłe brodziki, a także te o rzadko spotykanych kształtach robią furorę. Przykładem są brodziki w kształcie plastra miodu.

Głębokie brodziki prysznicowe

Jeśli masz dzieci, a w Twojej łazience nie ma miejsca na wannę rozważ zakup głębokiego brodzika. To praktyczne rozwiązanie pozwoli Ci swobodnie wykąpać malca, a także namoczyć pranie lub innego rodzaju rzeczy, które nie zmieszczą się w misce.

Brodziki głębokie nadają się również do montażu w małych łazienkach, które nie są dostosowane do osadzenia niskiego brodzika. Głębokość brodzików tego typu oscyluje w przedziale od 5 do 11 cm. Głębokość mierzona jest od dna brodzika do jego równej krawędzi.


W ofercie producentów znajdziesz również brodziki głębokie z uformowanym siedziskiem. Można je wykorzystać jako półkę na kosmetyki. Jednakże jego najważniejszą funkcją jest umożliwienie bezpiecznej i komfortowej kąpieli osobom niepełnosprawnym lub starszym.  Niestety  wejście do głębokiego brodzika dla osób niepełnosprawnych lub starszych może być kłopotliwe, a wręcz niebezpieczne, dlatego mimo, że  dany model wyposażony został w siedzisko nie do końca jest ono wstanie spełnić swoją rolę i zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Ze względu na swoją wysokość brodziki głębokie nie sprawdzą się w każdym stylu wnętrza. W wersjach bardziej nowoczesnych królują brodziki niskie. Decydując się na zakup brodzika głębokiego warto zwrócić uwagę na to czy poosiada on styropianową podstawę. Jeśli tak brodzik będzie można obudować dowolnymi płytkami. Dzięki temu strefa prysznica nabierze charakteru i stanie się atrakcyjniejsza.

Niskie brodziki prysznicowe

Płytkie brodziki prysznicowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących minimalistyczne rozwiązania i nowoczesny design. Sprawdzą się one w projektach skandynawskich, loftowych, retro, a także w klasycznych odsłonach łazienek. Tego rodzaju brodzki delikatnie wystają ponad podłogę lub są zrównane z jej powierzchnią. Mają one zazwyczaj od 3 do 3,5 cm wysokości lub jeśli są wpuszczone w podłogę wystają ponad jej poziom około 1 do 2 cm. Jeśli myślisz o montażu niskiego brodzika w swojej łazience sprawdź czy masz ku temu instalacyjne warunki lub pomyśl o tym już na etapie projektu.


Wbrew opinii niskie brodziki prysznicowe nadają się nie tylko do dużych łazienek. W niewielkich pomieszczeniach ze względu na swoje walory optycznie powiększą przestrzeń. Niskie brodziki prysznicowe, szczególnie te większe modele są wstanie zagwarantować Ci maksymalnie komfortową kąpiel. Co więcej osoby starsze i niepełnosprawne nie będą miały najmniejszego kłopotu z wejściem i wyjściem pod prysznic.  

Typy brodzików prysznicowych

Brodziki klasyczne


To najczęściej kupowane brodziki. Montowane są bezpośrednio na wylewce lub na nóżkach, w przypadku jeśli mają zostać obudowane panelem lub płytkami. Kształt brodzika klasycznego musi być dostosowany do rozmiarów i kształtu kabiny prysznicowej. Na sklepowej półce znajdziesz klasyczne brodziki w kształcie prostokąta, kwadratu, półokrągłe, okrągłe oraz heksagonalne. Głębność tego rodzaju brodzików mieści się w przedziale od 5 do 30 cm. Przed zakupem dokładnie wymierz wysokość łazienki, by po zakupie brodzika nie okazało się, że po osadzeniu na nim kabiny całość nie mieści się w łazience.

Powierzchnie prysznicowe

To nowoczesne bardzo cienkie brodziki. Zazwyczaj dostępne są w wersji prostokątnej lub kwadratowej. Wykonane ze stali emaliowanej doskonale prezentują się w nowoczesnych łazienkach. Ze względu na swój design i cienką powierzchnię praktycznie wtapiają się w podłogę.


Powierzchnie prysznicowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Wersje czarne podkreślą charakter każdej industrialnej łazienki, zaś kolorowe modele dodadzą głębi bardziej nowoczesnym odsłonom wnętrza. Powierzchnia tego rodzaju brodzików jest płaska, co sprawia, że są one bardzo proste w utrzymaniu w czystości.

Brodziki podpłytkowe

Jeśli lubisz nowoczesne formy i rozwiązania i jesteś  dopiero na etapie budowania domu rozważ montaż brodzika podpłytkowego. Ma on wbudowany odpływ oraz syfon. Powierzchnia brodzika podpłytkowego pokryta jest specjalną uszczelniającą matą, a sama bryła została tak wyprofilowana, by spadek ukierunkowany był w stronę odpływu.

Walk in – nowoczesna forma prysznica

Szeroki wybór produktów, który umożliwia różnorodne rozwiązania projektowe do łazienek powoduje, że zmienia się postrzeganie strefy prysznica. To już nie tylko klasyczne połączenie kabiny i brodzika, jak niegdyś, ale nowoczesne formy bezbrodzikowe.


Kabiny typu walk in są obecnie rozchwytywane. Decydując się na taką formę prysznica, czyli same drzwi bez brodzika musisz mieć na uwadze konieczność umieszczenia odpływu w powierzchni podłogi lub na ścianie. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy dokładnie przemyśl jakie są Twoje potrzeby, charakter wnętrza oraz czy jest ono dostosowane do tego typu rozwiązania.

Z jakich materiałów wykonuje się brodziki prysznicowe?

Brodziki akrylowe

Akrylowe brodziki są jednymi z najczęściej wybieranych na rynku. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu oraz stosunkowo tanie. Niestety akryl po jakimś czasie może zmatowieć, widoczne mogą być również drobne zarysowania. Akryl jest jednak materiałem, który nadaje się do renowacji.

Brodzik stalowy

Brodziki wykonane ze stali emaliowanej są bardzo trwałe, a co za tym idzie służą przez wiele lat. Są cięższe od brodzików akrylowych i nieco droższe. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup brodzika ze stali emaliowanej skorzystaj z oferty znanych i cenionych na rynku producentów. Zapewniają oni wysoką jakość emalii, którą pokrywana jest stal, dzięki temu brodzk będzie bardziej odporny na zarysowania i uszkodzenia, które mogą okazać się nie do naprawienia. Postaw na sprawdzone rozwiązania i wysoką jakość produktu!


Brodzik ceramiczny

Brodziki ceramiczne mają idealnie gładką powierzchnię i świetnie prezentują się w łazienkach w różnym stylu, szczególnie rustykalnym. Są stosunkowo ciężkie, na pewno cięższe niż modele akrylowe. Zaletą brodzików ceramicznych jest powłoka, którą zazwyczaj są pokryte. Nie przywiera do niej bród i osad, co sprawia, że brodziki ceramiczne są łatwe w czyszczeniu. Niestety są podatne na uszkodzenia, których nie można naprawić.


Brodziki z kamienia naturalnego

Moda na wykorzystanie materiałów naturalnych w łazienkach nie słabnie, wręcz przeciwnie rośnie w siłę. Jeśli stawiasz na ceramikę z kamienia powinieneś pomyśleć o brodziku z kamienia naturalnego. Dostępne są one w różnych odcieniach oraz o mniej lub bardziej wyrazistym wzorze.     


Brodziki z materiału syntetycznego

Brodziki z materiału syntetycznego SMO sprawdzą się jeśli żadna z oferowanych na rynku opcji nie pasuje do łazienki, tzn. w chwili kiedy niezbędne jest zamówienie brodzika na wymiar. Tego rodzaju brodzki charakteryzuje również odporność na przywieranie bakterii. Brodziki z materiału syntetycznego SMO dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki nim w prosty sposób wyróżnisz łazienkę i nadasz jej nowoczesnego charakteru.


Brodziki konglomeratowe

Trwałe, ciepłe, odporne na uszkodzenia, odporne na chemię – brodziki z konglomeratu, bo o nich mowa cieszą się coraz większą popularnością. Największą brodzki z konglomeratu imitującego swoją fakturą i wzorem marmur, którego motyw chętnie wykorzystywany jest w łazienkach klasycznych, art deco lub glamour.


Kompozyt, z którego wykonane są brodziki konglomeratowe to z reguły 80% minerału oraz kilkanaście procent tworzywa sztucznego. Resztę pokrywają żywice i barwniki.

Brodziki prysznicowe – na co jeszcze zwrócić uwagę


Warto podczas doboru brodzika zwrócić uwagę na to czy posiada on antypoślizgowe dno. To system żłobień, które zapobiegają ewentualnemu poślizgnięciu się w trakcie kąpieli.


Niektóre modele dodatkowo wyposażone zostały w powłokę zapobiegającą osadzaniu się brudu i osadu. Jeśli nie masz czasu, albo chęci do ciągłego przecierania brodzika, sprawdź czy ten który Cię interesuje ma właśnie taką powłokę. Jeśli dodatkowo zależy Ci na odprężeniu lub często doskwiera Ci ból stóp postaw na brodzik z dyszami masażowymi.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: